Czarny PR wokół 5G? „Nie myślmy w kategoriach zimnowojennych”

22 września 2021, 07:35
mobile-telephone-antennas-tower-850x638
Fot. Leon Brooks/pixnio.com/CC0

„Czarny PR wokół 5G wynika z kwestii czysto politycznych. Nie myślmy w kategoriach zimnowojennych, a technologicznych i certyfikacji” – zaznaczył Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, odnosząc się do kwestii cyberbezpieczeństwa sieci piątej generacji. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach eksperci dyskutowali m.in. nad rolą 5G w rozwoju gospodarczym państwa.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, podczas swojego wystąpienia w ramach panelu poświęconego 5G w kontekście rozwoju gospodarczego kraju, odniósł się do istotnej roli tej technologii dla rynku i biznesu. Jego zdaniem to właśnie dzięki temu, że rozwijamy sieć piątej generacji wiele nowych firm, z reguły mniejszych, może pojawić się w ekosystemie. Z tego właśnie względu wdrożenie 5G w naszym kraju jest bardzo potrzebne.

My zawsze wspieramy konkurencję na rynku, bo dzięki niej wzrasta innowacyjność i spadają ceny, a przez to koncerny mogą więcej inwestować z korzyścią dla konsumentów.

podkreślił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

Z taką opinią zgodził się Dawid Kuchta, CEO Microcamp Solutions Sp. z o.o., który stwierdził, że małe przedsiębiorstwa, korzystając z technologii wielkich firm elektronicznych, mogą budować własne rozwiązania z zakresu 5G. To dla nich szansa na wejście do niszowego sektora, gdzie mogą zacząć ekspansję nie tylko lokalną, ale i globalną, często nie konkurując ze znacznie większymi graczami.

Jak bardzo jesteśmy w tyle?

Ryszard Hordyński zaznaczył także, że obecnie Europa pod względem sieci piątej generacji znajduje się daleko za Azją (nie tylko Chinami, ale także Japonią, Koreą Południową czy Singapurem). Z kolei patrząc konkretnie na Polskę zauważył, że "wprawdzie pod względem np. technologicznym inne państwa Starego Kontynentu nam jeszcze nie uciekły, to jednak z perspektywy legislacyjnej jesteśmy zdecydowanie w tyle. Widzimy więc, że rozwiązanie kwestii regulacyjnych powinno być jednym z priorytetów nad Wisłą".

W Polsce mamy 4 operatorów, co z perspektywy rozwoju rynku i użytkowników jest bardzo dobre. Z kolei w Europie, liczącej ok 300 mln osób, mówimy o 100 operatorach.

wskazał Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska 

Podczas dyskusji padło również pytanie o cyberbezpieczeństwo 5G. Czy mamy się czego obawiać? „Czarny PR wokół sieci piątej generacji wynika z kwestii czysto politycznych. Nie myślmy w kategoriach zimnowojennych, a technologicznych i certyfikacji” – zaapelował przedstawiciel Huawei Polska.

5G powinno być dostępne zawsze i wszędzie

W ocenie Santiago Argelich Hesse, dyrektora zarządzającego Poland Cellnex, sieć piątej generacji to bez wątpienia nasza przyszłość. W związku z tym jego firma zainwestowała 10 mld zł w naszym kraju na m.in. rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i jest w stanie przeznaczyć kolejne 10, aby rozwijać tę technologię.

Jak zaznaczył członek zarządu Cellnex, Polska potrzebuje dodatkowych sieci, które mogą być wykorzystywane przez przemysł, transport, usługi i inne dziedziny. Jego zdaniem nie powinno być sytuacji, gdy dzieci w szkołach dysponują lepszą technologią niż np. służby czy jednostki bezpieczeństwa. Jako przykład Santiago Argelich Hesse przywołał straż pożarną, która gasząc pożar gdzieś w odległych zakątkach lasu komunikuje się za pomocą walkie-talkie, ponieważ jest to obecnie dla nich najskuteczniejsze narzędzie do kontaktu.

image
Fot.: Uczestnicy panelu „Sieć 5G a rozwój gospodarczy kraju” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021 w Katowicach. / Źródło: CyberDefence24.pl 

Co kryje się pod stwierdzeniem „wdrożyć 5G”?

W nawiązaniu do swojego przedmówcy Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, skupił się na kwestii rozumienia stwierdzenia „wdrożyć 5G”. Jak wyjaśnił - mówiąc o tej technologii - należy brać pod uwagę całe spektrum rozwiązań z nią powiązanych, takich jak np. sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy czy usługi chmurowe. „Dlatego też preferuję określenie >>sieć oparta na 5G<<, ponieważ chodzi tutaj o przemysł przyszłości; o to, co nadejdzie w medycynie, transporcie, rolnictwie itd.” – stwierdził przedstawiciel PIIT.

Zdaniem eksperta o wdrożeniu sieci piątej generacji możemy mówić tylko wtedy, gdy „przemysł zacznie tę technologię konsumować, nie tylko w najnowocześniejszych fabrykach, ale np. w rolnictwie i innych sektorach”. Osiągnięcie tego stanu sprawi, że nasza gospodarka rzeczywiście będzie mogła konkurować z innymi.

Siła, która pozwoli wyzwolić potencjał

Swoje zdanie w tej kwestii wyraziła także Aleksandra Suchorzewska, dyrektor zarządzająca w Accenture. W jej opinii 5G nie można traktować tylko jako technologię, ale jak siłę, która pomoże nam wyzwolić potencjał innych rozwiązań, w tym m.in. sztucznej inteligencji. „Powiązanie wszystkich innowacyjnych rozwiązań pozwoli nam wygenerować ogromne możliwości” – zauważyła.

Przedstawicielka Accenture wskazała, że aby rozwiązać obecne problemy związane z wdrożeniem 5G należy przede wszystkim wyrazić chęć rozwoju. „Posiadamy technologię, wiedzę, ale musimy mieć również odwagę. Jeśli inni potrafią, to my też” – podkreśliła. Jak dodała, w powszechnej debacie należy więcej mówić o korzyściach, jakie wiążą się z tą technologią. „Powinniśmy dbać o to, aby wdrażać 5G nawet wbrew pewnym przeciwnością” – zaapelowała Aleksandra Suchorzewska.

W dyskusji uczestniczył również Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który podkreślił, że w Polsce firmy mają problem z transformacją cyfrową, nie tylko w obszarze 5G. Znajduje się ona na bardzo niskim poziomie, co potęguje całe zjawisko. Jednak w opinii eksperta, możemy naszą sytuację przekuć w szansę, patrząc na doświadczenia innych państw i wyciągając z nich wnioski.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
(n+1)G
czwartek, 23 września 2021, 01:58

innymi słowy Chińczycy chcieliby sprzedać nam ten sznurek, na którym zamierzają nas powiesić. ja już doświadczyłem dobrodziejstw komunizmu na własnej skórze toteż raczej odradzam entuzjastom państwa środka myślenie życzeniowe.

Tweets CyberDefence24