Biznes i Finanse
Huawei notuje roczne spadki. Ten rok może być wyzwaniem dla rynku smartfonów
Chiński koncern telekomunikacyjny i producent sprzętu elektronicznego Huawei odnotował od początku tego roku spadek przychodów o 2,2 proc. To scenariusz, którego spodziewał się założyciel firmy Ren Zhengfei, który nie tak dawno temu ostrzegał przed nadchodzącym kryzysem.
Choć w skali roku Huawei odnotowuje spadek przychodów o 2,2 proc., jeśli chodzi o ostatni kwartał – przychody tego koncernu wzrosły. Przyczyniła się do tego przede wszystkim sprzedaż infrastruktury, która pozwoliła nieco złagodzić cios, jakim okazały się sankcje USA, uderzające głównie w udział Huaweia na rynku smartfonów.
Jak podaje agencja Associated Press, od początku roku do końca września przychody Huaweia spadły o 2,2 proc. względem ub. roku - do poziomu 63,1 mld dolarów. Jednak jeśli chodzi o trzeci kwartał, to przychody wzrosły - aż o 6,5 proc. - do poziomu 19,9 proc. w ujęciu rok do roku.
Czytaj też
Ren ostrzegał przed trudną kolejną dekadą
W opublikowanym na łamach naszego serwisu tekście pisaliśmy już o tym, że Ren Zhengfei – założyciel firmy Huawei – ostrzegał swoich pracowników przed bolesnym kryzysem i trudami kolejnej dekady, które odczuje każdy.
W notatce do swoich pracowników Zhengfei wskazywał, że firma musi skupić się na zyskach, które są ważniejsze niż ekspansja, jeśli chce przetrwać kolejne trzy lata.
Brytyjski „Guardian" odnotowywał wtedy, że słowa założyciela chińskiego giganta oznaczają kolejne cięcia kosztów, zwolnienia pracowników oraz odwrót od inwestycji.
Czytaj też
Bolesne sankcje
Huaweiowi zmartwień dostarczają przede wszystkim amerykańskie sankcje. Ich początek to rok 2019 i decyzja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, który ograniczył Huaweiowi dostęp do amerykańskich czipów dla procesorów i innych technologii – m.in. dlatego firma musiała zrezygnować z wykorzystywania w swoich telefonach systemu operacyjnego Android i stworzyć własną platformę – Harmony OS.
Huawei został przez Trumpa oskarżony również o to, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a jego sprzęt do budowy sieci łączności nowej generacji 5G może być użyty przez Pekin w celach szpiegowskich.
Czytaj też
Świadom oddziaływania sankcji, koncern – jak pisze AP – zmienił branże, na których się koncentruje na te, które – jak twierdzi sama firma – są bardziej odporne na oddziaływanie kontroli eksportowych Stanów Zjednoczonych.
To przede wszystkim technologie sieciowe dla nowoczesnych samochodów, szpitali, kopalni i przemysłu.
Jednocześnie Huawei podkreślił, że obecny rok może być „największym wyzwaniem" jeśli chodzi o smartfony i inne urządzenia elektroniczne. AP odnotowuje, że firma nie podała szczegółowych wyników sprzedaży tego rodzaju produktów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany