Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Śledztwo FBI: Sprzęt Huawei może zakłócać komunikację Pentagonu. Koncern reaguje [AKTUALIZACJA]

huawei pentagon
Autor. The U.S. National Archives/picryl.com / Web Summit/Flickr/CC BY 2.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Według FBI sprzęt Huawei może zakłócać komunikację Departamentu Obrony USA, w tym sił, które nadzorują amerykańską broń jądrową. Urządzenia chińskiego producenta mają znajdować się na wieżach komórkowych w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Z informacji cytowanych przez CNN, na które powołuje się kilkanaście źródeł, wynika, że technologia Huawei - znajdująca się na szczycie wież komórkowych zlokalizowanych w pobliżu baz wojskowych na Środkowym Zachodzie USA - może zakłócać komunikację z Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Redakcja rozmawiała zarówno z byłymi, jak i obecnymi urzędnikami FBI. Według nich, trudno jest jednak zebrać dowody na to, że jakiekolwiek dane do tej pory zostały przechwycone i przekazane do innego państwa. Nie jest więc pewne czy Chiny bazowały na informacjach pochodzących ze sprzętu Huawei.

Firma w odpowiedzi na prośbę CNN o komentarz zaprzeczyła tym doniesieniom.

Czytaj też

Huawei na „czarnej liście”

Huawei znajduje się na ""> tzw. czarnej liście Departamentu Handlu USA na którą trafiają podmioty podejrzane o działalność szpiegowską na rzecz chińskich władz. Administracja Bidena miała prowadzić śledztwo w sprawie Huawei, dotyczące ryzyka tworzenia „zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego” poprzez sprzęt montowany w pobliżu baz wojskowych.

Departament Handlu orzekł jednak, że nie może ustalić czy sprzęt chińskiego giganta był w stanie zbierać poufne informacje.

Czytaj też

„Nie podsłuchujemy i nie zakłócamy”

W oświadczeniu przesłanym naszej redakcji władze Huawei odniosły się do sprawy, nagłaśnianej przez amerykańskie media.

Chiński gigant zaprzecza wszelkim zarzutom jakoby urządzenia frimy posiadały możliwość zakłócania lub podsłuchiwania komunikacji obiektów wojskowych w USA.

Nie podsłuchujemy i nie zakłócamy zresztą żadnej komunikacji - my ją umożliwiamy, od dziesięcioleci aktywnie działając na rzecz zapewniania łączności dla obszarów wykluczonych cyfrowo” - czytamy w oświadczeniu.

Huawei podkreśla, że „tego rodzaju oskarżenia po raz kolejny są rzucane bez podania żadnych dowodów na ich poparcie”.

„U operatorów na całym świecie w użyciu są miliony stacji bazowych wyprodukowanych przez Huawei i żadna z nich nie została przez nas wyposażona w niedozwolone funkcje. Huawei nigdy nie był zaangażowany w jakikolwiek poważny incydent naruszenia cyberbezpieczeństwa” - zaznacza chiński koncern.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sigrid

    Śledztwo FBI??? Jakie śledztwo może przeprowadzić ta zinfiltrowana przez Chińczyków organizacja? Połowa amerykańskiej klasy politycznej od Nancy Pelosi i Joseph`a (Joe) Bidena Jr. zaczynając jest na utrzymaniu chińskich firm kontrolowanych przez chiński wywiad i nikomu w FBI to nie przeszkadza.

Reklama