Reklama

Biznes i Finanse

Google ogłosił gigantyczne inwestycje w Polsce i wsparcie dla uchodźców

Fot. Outreach Pete/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Outreach Pete/Wikipedia Commons/CC 2.0

Amerykański gigant tech zainwestuje w Polsce m.in. w zakup budynków i kompleksu biurowego The Warsaw Hub. „Ta wielka inwestycja o wartości 700 mln dolarów, czyli 3 mld zł, to wyraz wiary w polski rynek i współpracę polsko-amerykańską, niezwykle pozytywny sygnał” - powiedział premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Google’a.

Reklama

Dużą część tych środków pochłonie zakup i rozwój nowej warszawskiej siedziby giganta technologicznego. Firma zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym w zeszłym roku wynajął przestrzeń i ulokował centrum rozwoju technologii chmurowych.

Reklama

Z tej okazji w siedzibie Google Polska odbyło się wydarzenie Ambasady USA oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod hasłem "Poland-US Technology Partnership: Addressing Challenges of Today and Tomorrow" z udziałem ministra Piotra Nowaka oraz ambasadora Marka Brzezinskiego. Gościem wydarzenia był też premier Mateusz Morawiecki oraz Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

"Na firmach jak Google spoczywa odpwiedzialność"

Reklama

Premier  Morawiecki zaznaczył, że informacja o inwestycji Google'a została ogłoszona w "szczególnym czasie". "Jesteśmy w sytuacji, kiedy Rosja napadła na naszego sąsiada. Dlatego na dużych firmach, takich jak Google, spoczywa wyjątkowa odpowiedzialność za przekazywanie prawdziwych informacji, za słowo, za ograniczenie rosyjskiej propagandy, która jest dodatkową bronią po stronie Putina" - podkreślił Morawiecki.

"Wiemy doskonale, że właśnie rosyjska propaganda jest tym, co stanowi dodatkową ukrytą broń po stronie Putina" - dodał. "Inwestycja Google w Polsce to wyraz wiary w polski rynek i współpracę polsko-amerykańską" – podkreślił premier podczas spotkania.

Czytaj też

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, powiedział, że "Google docenia to, co Polska ma do zaoferowania i jest przykładem na to, że nasze kraje wspólnie budują przyszłość w dziedzinie technologii, która może zmienić świat". Dodał też, że koncern chce wykorzystać w kompleksie Warsaw Hub ogromy potencjał, który tkwi w Polakach. Wskazał, że inwestycje takie, jak ta Google'a oznaczają zaangażowanie w przyszłość.

Autor. Piotr Nowak/Twitter

Z kolei Tony Housh, prezes AmCham, Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce zauważył, że przez 30 lat USA i Polska współpracowały przy tworzeniu dobrobytu i miejsc pracy - rozwijając innowacje i warunki sprzyjające "kreatywności".

Jak wskazał Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, inwestycja Google'a w Warszawie to kolejny dowód na to, że nasz kraj ma ogromny potencjał w rozwijaniu innowacji i nowych technologii.  „Naszym kapitałem są przede wszystkim utalentowani ludzie o wysokich kwalifikacjach, którzy pracują przy najbardziej innowacyjnych projektach na świecie. Cieszy mnie, że Polska ma swój wkład w rozwój globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki" – powiedział.

Autor. Piotr Nowak/ Twitter

Wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy

Inwestycję tę skomentowała także Ruth Porat, Senior Vice President oraz Chief Financial Officer Google i Alphabet: "Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB".

Jak dodała: "Działalność Google w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej" i zapowiedziała, że gigant będzie wykorzystywać swoje zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie.

„Jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom" - wskazała.

W ubiegłym tygodniu Google przekazał, że wesprze organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do Polski w wysokości blisko 40 milionów złotych.

Czytaj też

Wraz z przejęciem kompleksu The Warsaw HUB, Google w swoich warszawskich biurach będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników. Firma zatrudnia obecnie w Polsce ponad 1000 osób, w tym ponad 600 inżynierów oprogramowania. Warszawskie centrum inżynieryjne jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze