Reklama

Biznes i Finanse

Firmy technologiczne z USA wspierane przez państwo nie wybudują fabryk w Chinach

Fot. CristianIS/Pixabay

Amerykańskie firmy technologiczne, które korzystają ze wsparcia finansowego rządu federalnego, nie wybudują już fabryk dla „zaawansowanych technologii" w Chinach. Blokadę takiej możliwości na kolejne 10 lat chce wdrożyć administracja prezydenta Joe Bidena.

Nowe ograniczenie to część reguł, które towarzyszą wdrażanym w USA planom rozbudowy przemysłu technologicznego, a w szczególności – branży półprzewodników. Wsparcie dla tej branży ma w kolejnych latach wynieść 50 mld dolarów. O tym, co wchodzi w zakres planów administracji prezydenta USA Joe Bidena pisaliśmy już na naszych łamach.

Czytaj też

Ograniczyć zależność od Chin, nie budować tam fabryk

Serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC pisze , że decyzja o tym, iż firmy produkujące półprzewodniki i korzystające z federalnego wsparcia finansowego nie będą mogły budować swoich fabryk w Chinach, zapadła w wyniku silnego wpływu grup biznesowych, które domagały się jeszcze silniejszego wsparcia ze strony rządu.

Miałoby ono przełożyć się na zmniejszenie zależności amerykańskiej gospodarki od Chin .

„Chcemy upewnić się, że ci, którzy pobierają wsparcie w ramach funduszu CHIPS nie będą naruszać bezpieczeństwa narodowego. Nie mogą wykorzystywać tych pieniędzy do inwestycji w Chinach, nie mogą rozwijać tam kluczowych technologii przez kolejne 10 lat" – powiedziała cytowana przez BBC minister handlu USA Gina Raimondo, doprecyzowując zapisy uchwalonej wcześniej ustawy o czipach i nauce.

Kolejna odsłona wojny handlowej Chin i USA

Chiny i Stany Zjednoczone pozostają w długotrwałym konflikcie handlowym, który przejawia się m.in. blokowaniem przez USA dostępu chińskim firmom do amerykańskich technologii i komponentów.

Oba kraje walczą o pozycję technologicznego lidera, która jest kluczem do zachowania potęgi gospodarczej w kolejnych latach i przekłada się bezpośrednio na inne kwestie, takie jak bezpieczeństwo narodowe czy zdolność do narzucania treści agendy geopolitycznej.

W sierpniu Biden podpisał akt prawny przeznaczający 280 mld dolarów na produkcję wysokich technologii i badania naukowe w tej dziedzinie – właśnie po to, by oddalić widmo wygranej Chin w wyścigu technologicznym.

Jak wygląda pozycja USA na światowym rynku czipów?

Stany Zjednoczone to, jak pisze BBC, około 10 proc. światowej produkcji półprzewodników. Ich udział na tym polu spadł z ok. 40 proc. w roku 1990 – dodaje brytyjski serwis.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze