Reklama

Biznes i Finanse

Firmy technologiczne z USA wspierane przez państwo nie wybudują fabryk w Chinach

Fot. CristianIS/Pixabay

Amerykańskie firmy technologiczne, które korzystają ze wsparcia finansowego rządu federalnego, nie wybudują już fabryk dla „zaawansowanych technologii” w Chinach. Blokadę takiej możliwości na kolejne 10 lat chce wdrożyć administracja prezydenta Joe Bidena.

Reklama

Nowe ograniczenie to część reguł, które towarzyszą wdrażanym w USA planom rozbudowy przemysłu technologicznego, a w szczególności – branży półprzewodników. Wsparcie dla tej branży ma w kolejnych latach wynieść 50 mld dolarów. O tym, co wchodzi w zakres planów administracji prezydenta USA Joe Bidena pisaliśmy już na naszych łamach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ograniczyć zależność od Chin, nie budować tam fabryk

Serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC pisze , że decyzja o tym, iż firmy produkujące półprzewodniki i korzystające z federalnego wsparcia finansowego nie będą mogły budować swoich fabryk w Chinach, zapadła w wyniku silnego wpływu grup biznesowych, które domagały się jeszcze silniejszego wsparcia ze strony rządu.

Miałoby ono przełożyć się na zmniejszenie zależności amerykańskiej gospodarki od Chin .

„Chcemy upewnić się, że ci, którzy pobierają wsparcie w ramach funduszu CHIPS nie będą naruszać bezpieczeństwa narodowego. Nie mogą wykorzystywać tych pieniędzy do inwestycji w Chinach, nie mogą rozwijać tam kluczowych technologii przez kolejne 10 lat" – powiedziała cytowana przez BBC minister handlu USA Gina Raimondo, doprecyzowując zapisy uchwalonej wcześniej ustawy o czipach i nauce.

Kolejna odsłona wojny handlowej Chin i USA

Chiny i Stany Zjednoczone pozostają w długotrwałym konflikcie handlowym, który przejawia się m.in. blokowaniem przez USA dostępu chińskim firmom do amerykańskich technologii i komponentów.

Oba kraje walczą o pozycję technologicznego lidera, która jest kluczem do zachowania potęgi gospodarczej w kolejnych latach i przekłada się bezpośrednio na inne kwestie, takie jak bezpieczeństwo narodowe czy zdolność do narzucania treści agendy geopolitycznej.

W sierpniu Biden podpisał akt prawny przeznaczający 280 mld dolarów na produkcję wysokich technologii i badania naukowe w tej dziedzinie – właśnie po to, by oddalić widmo wygranej Chin w wyścigu technologicznym.

Jak wygląda pozycja USA na światowym rynku czipów?

Stany Zjednoczone to, jak pisze BBC, około 10 proc. światowej produkcji półprzewodników. Ich udział na tym polu spadł z ok. 40 proc. w roku 1990 – dodaje brytyjski serwis.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama