Reklama

Biznes i Finanse

Ericsson wyprodukował w Polsce milion podzespołów do budowy sieci 5G

Autor. choukyin / Pixabay

Ericsson wyprodukował w Polsce milion podzespołów do budowy sieci 5G, które wykorzystywane są zarówno w naszym kraju, jak i w wielu innych państwach europejskich. Produkcja zlokalizowana jest w fabryce Flex w Tczewie.

Reklama

Dyrektor Ericssona na Polskę Martin Mellor podczas środowego spotkania z dziennikarzami powiedział, że ekspansja produkcji Flex w Tczewie, do której doszło w ostatnich 3 latach, to przede wszystkim produkcja podzespołów telekomunikacyjnych dla sieci generacji 4G i 5G.

Reklama

"Wyprodukowaliśmy milion części telekomunikacyjnych dla 5G w Polsce i całej Europie" - podkreślił. Jak dodał, "to świetna wiadomość dla Polski, to demonstruje polską innowacyjność i elastyczność. To zwinny i bezpieczny łańcuch dostaw, ale także redukcja CO2" - powiedział Mellor zaznaczając, że jest to możliwe dzięki skróceniu łańcucha dostaw części produkowanych w Europie.

Czytaj też

Nie tylko podzespoły telekomunikacyjne

Reklama

"Dodatkowo w Polsce Ericsson rozwija oprogramowanie. Mamy 1,8 tys. inżynierów oprogramowania w Krakowie i Łodzi - to drugie największe centrum rozwoju oprogramowania Ericssona w Europie" - poinformował dyrektor firmy na Polskę, dodając, że prace w tym zakresie koncentrują się na oprogramowaniu do obsługi sieci łączności nowej generacji 5G, opracowywane są jednak także technologie mobilne.

Zdaniem Mellora, ostatnie 20 lat współpracy Ericssona z Polską dowodzi elastyczności i skalowalności działalności spółki, która kooperuje też ze światem akademickim i startupami, stawiając mocno na rozwój 5G.

Czytaj też

"Dla Ericssona produkcja 5G i rozwój oprogramowania w jednym kraju to sytuacja unikalna w skali Europy - dlatego Polska staje się liderem 5G w Europie" - powiedział Martin Mellor.

Dyrektor generalny kampusu Flex w Tczewie Stanisław Motylski podkreślił, że sukces tczewskiej fabryki był możliwy, dzięki dostosowaniu strategii produkcyjnej Ericssona w 2019 roku do produkcji modułów 4G i 5G właśnie w tej placówce.

Obecnie wykorzystywanych jest - jak wspomniał - około 80-85 proc. możliwości produkcyjnych fabryki, która może je dalej rozbudowywać zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.

Nowoczesne moduły 5G nie dla Polski - czekamy na aukcję

Moduły telekomunikacyjne produkowane w Polsce najczęściej trafiają jednak do innych krajów - wszystko dlatego, że w Polsce wciąż nie rozstrzygnięto aukcji na tzw. pasmo C, które jest kluczowe dla uruchomienia sieci 5G w naszym kraju. Zdaniem Mellora, jednak Polska ma duży potencjał jako rynek.

Obecnie Ericsson ma 172 kontrakty na budowę sieci 5G na całym świecie i ponad 120 sieci w 54 krajach. W Polsce ze sprzętu tej firmy korzystają sieci Polkomtel i Play.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama