Polityka i prawo
Rynek czeka na KSC, a termin aukcji pasma na sieć 5G znowu się przesuwa
Prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) trwają od września 2020 roku. To warunek powstania w Polsce sieci 5G, jednak termin nowelizacji, jak i samej aukcji pasma C - ponownie się przesuwa.
Na łamach CyberDefence24.pl pisaliśmy o słowach Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, który pytany o to, kiedy możemy spodziewać się dalszych prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), powiedział, że ustawa ta trafiła już pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów i "będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń". Dodał, że spłynęło do niej bardzo dużo uwag z różnych stron w ramach konsultacji, do których w procesie legislacyjnym rząd musi się odnieść.
Jednak jak podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, wbrew założeniom Cieszyńskiego, Stały Komitet Rady Ministrów nie zajmie się przed świętami projektem noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), co jest równoznaczne z tym, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie szykował się do rozdysponowania częstotliwości z tzw. pasma C dla operatorów telekomunikacyjnych. Jest to potrzebne do budowy sieci piątej generacji (5G).
„Z kolei bez tego pasma nowa sieć – wdrażana obecnie na częstotliwościach, które były pierwotnie przeznaczone głównie na LTE – nie pokaże pełni swoich możliwości: jednoczesnej obsługi ogromnej liczby urządzeń, większej prędkości transferu danych i mniejszych opóźnień” – wskazuje dziennik.
Czytaj też
"Grupy interesów"
Cieszyński pytany w tym tygodniu o to , kiedy odbędzie się aukcja częstotliwości dla budowy sieci łączności 5G powiedział, że "prezes UKE Jacek Oko odpowiadający za uruchomienie aukcji jasno deklaruje, że w momencie, kiedy ta ustawa (o KSC - red.) zostanie przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów, on uruchomi konsultacje w sprawie aukcji". "To dotyczy tzw. pasma C. Myślę, że stały komitet Rady Ministrów to już naprawdę jest nieodległy termin i wtedy ta aukcja się też rozpocznie" - dodał.
Jednocześnie zaznaczył, że „są grupy interesu, którym zależy, żeby ta ustawa nie weszła w życie".
Wiele razy informowaliśmy o tym , że operatorzy telekomunikacyjni z niecierpliwością czekają na uruchomienie aukcji 5G, apelowano o przyspieszenie prac nad nowelizacją KSC. Jednak przepisy budzą silne emocje z różnych stron rynku i sceny politycznej. Wywołują je m.in. regulacje dotyczące procedury uznania firmy za dostawcę wysokiego ryzyka. Swoje niezadowolenie z proponowanego kształtu regulacji w tym zakresie silnie wyrażała m.in. firma Huawei.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.