Reklama

Biznes i Finanse

Czy będzie cyfrowe euro? Europejski Bank Centralny ma projekt

Autor. Allison Saeng / Unsplash

Europejski Bank Centralny w środę świętował 25-lecie istnienia i przedstawił swoje propozycje dotyczące przyszłości pieniądza. To m.in. projekt wspólnej cyfrowej waluty - „cyfrowego euro”, które jest odpowiedzią na presję rozwoju technologicznego.

Reklama

Europejski Bank Centralny w 25. rocznicę swojego istnienia zaprezentował propozycje dotyczące przyszłości pieniądza.

Reklama

Znalazło się wśród nich „cyfrowe euro", czyli projekt wspólnej, cyfrowej waluty, będący - jak to określiła agencja Associated Press - odpowiedzią na presję wypływającą z rozwoju nowych technologii i zarazem czynnikiem, który może zmienić sposób, w jaki korzystamy z pieniędzy nawet na kolejne dekady.

Lagarde zmienia postawę

Prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, znana m.in. z bardzo krytycznego podejścia do bitcoinów oraz innych kryptowalut (można na ten temat poczytać na łamach naszego serwisu tutaj ), powiedziała, iż cyfrowe euro może oferować nowe możliwości konsumentom.

Reklama

Według niej ludzie będą mogli kupować, nie musząc polegać na podmiotach kontrolujących usługi płatności, które pochodzą spoza Unii Europejskiej. Uwaga ta odnosi się m.in. do firm takich, jak Mastercard, Visa, Apple Pay czy Google Pay, które obecnie obsługują większość cyfrowych transakcji.

Propozycje regulacyjne już niedługo

W ciągu kilku kolejnych tygodni Komisja Europejska ma zaproponować pomysły na regulacje, które mogłyby wreszcie zmaterializować koncepcję cyfrowej wspólnej waluty - mówią urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego, z którymi rozmawiała agencja. Sam EBC natomiast zaproponuje szczegóły dotyczące cyfrowego euro w październiku tego roku.

Obecnie nie jest to jedyna instytucja, która bada możliwość wprowadzenia cyfrowej waluty na poziomie narodowym, tak, aby mogła ona być kontrolowana przez państwo jak pieniądz fiducjarny.

Pomysłowi temu przyglądają się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. AP przypomina, że cyfrowa waluta funkcjonuje już m.in. w Nigerii, a także na Bahamach. Testy prowadzone są także w Chinach, o czym również można przeczytać na naszych łamach .

Bezpieczeństwo?

Banki centralne i regulatorzy uważają, że cyfrowa waluta kontrolowana przez państwo pozwoli na uniknięcie problemów związanych z kryptowalutami - m.in. przejawiających się niestabilnością kursową. Pozwoli także na kontrolę rynku oraz objęcie go regulacjami.

W ubiegłym tygodniu Unia Europejska zaproponowała regulacje kryptowalut, co również stanowi krok na drodze do przejęcia kontroli nad segmentem finansów cyfrowych przez blok.

Jakie tak naprawdę wypłyną korzyści dla konsumentów, jeśli powstanie cyfrowe euro? Choć cytowani przez AP eksperci są sceptyczni, wskazując na istnienie rozwiązań takich jak choćby wspomniane wcześniej Apple Pay czy usługi operatorów kart płatniczych, to jednak podstawową korzyścią będzie zwiększenie prywatności - nasze dane nie będą wychodziły poza obszar Unii Europejskiej i nie będą wykorzystywane jako napęd dla amerykańskiej gospodarki.

Problemem może być jednak zachęcenie obywateli i obywatelek krajów UE do korzystania z takiego rozwiązania - szczególnie, jeśli będzie ono obwarowane znacznie mniej przystępnym interfejsem i objęte ogromem regulacji w porównaniu z usługami amerykańskimi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama