Reklama

Biznes i Finanse

Cyfrowe banki w Indiach za 27 mld dolarów

fot.  Floriane Vita/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Floriane Vita/ Unsplash/ Domena publiczna

Rządowy think-tank Niti Aayog zaproponował utworzenie pełnowymiarowych „banków cyfrowych”, które głównie polegałyby na dostępie do internetu w celu oferowania swoich usług, a nie fizycznych oddziałów. Chodzi o zmniejszenie skali problemów związanych z pogłębianiem się kryzysu finansowego w kraju.

The Aayog, w dokumencie zatytułowanym „Cyfrowe banki: propozycja systemu licencjonowania i regulacji dla Indii”, przedstawia nowatorską wizję bankowości i regulacji banku cyfrowego dla kraju - czytamy na stronie TheEconomicTimes.com

Funkcjonowanie banku cyfrowego

Zauważono, że publiczna infrastruktura cyfrowa w Indiach, zwłaszcza UPI (Unified Payments Interface), z powodzeniem pokazała, jak stawić czoła ugruntowanym operatorom.

Cyfrowe banki (Digital Banks) to banki zgodnie z definicją zawartą w ustawie o regulacjach bankowych już z 1949 r. (Ustawa o BR - Banking Regulation Act).

„Podmioty będą wydawać depozyty, udzielać pożyczek i oferować pełny pakiet usług, do których uprawnia je ustawa o BR, a nie fizyczne oddziały” – powiedział przedstawiciel Niti Aayog.

Autor: Aleksander Mazur


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze