Reklama

Biznes i Finanse

Cięcie kosztów w Google. 2023 rokiem redukcji wydatków

Alex Dudar/ Unsplash/ Domena publiczna
Alex Dudar/ Unsplash/ Domena publiczna

Noworoczne spotkanie Google potwierdziło medialne doniesienia. Masowe zwolnienia oraz mniejsze premie dla dyrekcji stają się faktem.

Reklama

Spotkanie Sundara Pichaiego, dyrektora generalnego firmy Google, z częścią pracowników tej firmy poświęcone było planom koncernu na nadchodzący rok. Jednym z bardziej palących problemów poruszonych podczas wydarzenia była kwestia zwolnień części pracowników.

Reklama

W ostatni piątek Google poinformowało o zwolnieniu aż 12 tysięcy pracowników. Jest to liczba, która stanowi aż 6% siły roboczej tej firmy. Zdaniem Pichai'ego decyzja o takiej redukcji etatów wynika ze znaczącego wzrostu zatrudnienia, do którego doszło w 2021 roku.

Czytaj też

Trudny rok

Firma notowała wtedy rekordowe wzrosty przychodów (41%), a dyrekcja Google'a – podobnie jak reszta konkurencji (poza Apple) – znacząco zwiększyła zatrudnienie. Próba dopasowania się do ekspansji i chęć „dotrzymania kroku innym" spowodowała, że teraz konieczne jest zmniejszanie wydatków.

Reklama

Z noworocznego spotkania Google wynika, że zwolnienia nie są jedynym elementem redukcji kosztów funkcjonowania firmy. Cięcia dotkną także pion kierowniczy, choć nie będą tak drastyczne, jak w przypadku pracowników niższego szczebla. W przypadku grona zarządzającego chodzi bowiem o zmniejszenie premii.

„Wszyscy starsi wiceprezesi zobaczą w tym roku znaczną redukcję rocznej premii" – poinformował Sundar Pichai.

Czytaj też

Nowe wyzwania

Według informacji podanych przez CNBC, opisywane spotkanie dotyczyło też największych wyzwań i planów firmy na najbliższe miesiące i lata. Okazuje się bowiem, że redukcja etatów nie dotknie wszystkich działów firmy. Zdanem Fiony Cicconi, dyrektora ds. Kadr Google, jednostka chmurowa tej firmy jest jedną z tych, które będą przeżywać najszybszy rozwój (także w kontekście zatrudnienia).

Podczas spotkania nie mogło też zabraknąć tematu sztucznej inteligencji. Zdaniem Pichaia rozwój tej dziedziny będzie miał wpływ na działalność całej firmy. O tym, że Google podchodzi bardzo poważnie do kwestii rywalizacji z ChatGPT pisaliśmy też m.in. TUTAJ.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama