Biznes i Finanse
50 tysięcy osób zwolnionych przez Big Techy w ostatnich tygodniach
Alphabet, właściciel m.in. Google’a i YouTube’a, zwolniła 12 tys. osób, czyli 6 proc. wszystkich pracowników. W ostatnich miesiącach etaty redukowały też firmy Amazon, Microsoft i Meta (Facebook, Instagram) - koncerny technologiczne zwolniły w sumie 51 tys. pracowników.
Fala zwolnień w amerykańskim sektorze technologicznym wynika z próby dostosowania się koncernów do nowych, surowszych warunków ekonomicznych po tym, gdy w szczycie pandemii COVID-19 firmy te zwiększyły na dużą skalę zatrudnienie - twierdzi agencja Reutera.
Po dobrym okresie, szczególnie w szczycie pandemii i lockdownów, branża technologiczna wchodzi w trudny okres, naznaczony wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi - zauważa z kolei AFP.
"Przez ostatnie dwa lata doświadczyliśmy okresów spektakularnego wzrostu (...) by go osiągnąć, zatrudnialiśmy w innym niż obecne środowisku ekonomicznym" - napisał w skierowanym do załogi liście prezes Aphabetu Sundar Pichai.
Między rokiem 2020 a 2021 koncern zwiększył liczbę swoich pracowników o blisko jedną trzecią. W ciągu ostatniego roku akcje Alphabetu spadły jednak o 30 proc., a całej branży szeroko rozumianych zaawansowanych technologii - o 24 proc. Korporacje takie jak Google, Facebook czy Twitter mierzą się też z odpływem reklam, które są głównym źródłem ich przychodów.
Czytaj też
Zmiany na rynku, a sztuczna inteligencja
Pichai podkreślił, że Alphabet chce się skupić na rozwijaniu technologii związanych ze sztuczną inteligencją (AI). Ten obszar będzie najprawdopodobniej polem następnej zaciekłej rywalizacji między koncernami technologicznymi - oceniają agencje. Zwracają uwagę na obiecujący, finansowany m.in. przez Microsoft startup OpenAI, który stworzył ChatGPT - program, który prowadzi rozmowę w sposób zbliżony do ludzkiego. Olśniewający sukces tego bota konwersacyjnego może przyćmić słynną wyszukiwarkę Google - ocenia AFP.
Alphabet pracuje nad uruchomieniem w tym roku własnego, dużego projektu AI - poinformowały agencję Reutera dwa zaznajomione ze sprawą źródła. Według dziennika "New York Times" Google zamierza też wprowadzić ponad 20 nowych produktów czy elementów wyszukiwarki z funkcją bota konwersacyjnego.
Pichai poinformował, że wśród zwolnionych są pracownicy wszystkich działów, zatrudnieni w różnych częściach świata; każdy z nich ma otrzymać co najmniej czteromiesięczną odprawę.
Poprzednią dużą redukcją w amerykańskiej branży technologicznej było ogłoszone w środę przez Microsoft zwolnienie ok. 10 tys. pracowników.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany