Reklama

Biznes i Finanse

Google ściąga posiłki do walki z ChatGPT. Do firmy wracają Brin i Page

Autor. Alexander Shatov / Unsplash

Sergey Brin i Larry Page mieli już kilkukrotnie spotkać się z menedżerami firmy Google, przerażonymi szybkim wzrostem konkurencyjnego produktu spółki OpenAI – ChatGPT. Może on być pierwszym od wielu lat poważnym zagrożeniem dla biznesu Google’a.

Reklama

O tym, że w grudniu ojcowie-założyciele Google'a spotkali się kilkukrotnie z obecnymi menedżerami firmy, napisał dziennik „ New York Times". Tematem rozmów, jak donosi gazeta, stał się ChatGPT – niosący prawdziwą rewolucję w świecie cyfrowym model sztucznej inteligencji pozwalający na generowanie tekstu w oparciu o zapytania użytkowników.

Reklama

ChatGPT wzbudził spore kontrowersje – pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu m.in. w kontekście moderacji treści, na których uczyła się sztuczna inteligencja OpenAI. Przygotowaliśmy też analizę działania tego algorytmu.

Czytaj też

Poważna konkurencja

„New York Times" zaznacza, że ChatGPT to pierwsza poważna konkurencja od wielu lat dla wyszukiwarki Google'a, która przez dekady niepodzielnie królowała w internecie i obecnie warta jest 149 mld dolarów.

Reklama

Sergey Brin i Larry Page odeszli z firmy w 2019 roku, nie odwracając się od niej jednak całkowicie. W grudniu zareagowali na apel obecnych menedżerów koncernu o pomoc i – według źródeł dziennika – przyjrzeli się strategii produktowej Google'a w odniesieniu do sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Co przyniesie przyszłość?

Według gazety, w przyszłości wyszukiwarka Google ma być wyposażona w więcej funkcji opartych o działanie czatbotów, a sztuczna inteligencja ma znaleźć się na pierwszym planie działań biznesowych spółki.

Zaangażowanie twórców Google'a w obecne plany firmy świadczy o tym, że spółka czuje presję czasu, gdy mowa o konkurencji z OpenAI – pisze „NYT".

OpenAI udostępniła swój produkt zaledwie dwa miesiące temu – a według Google'a, ChatGPT może w przyszłości stać się narzędziem zagrażającym wyszukiwarce treści tego koncernu, która nadal kontroluje większą część rynku tego rodzaju produktów.

W planach Google'a znalazło się zaś ponad 20 nowych propozycji produktowych opartych o sztuczną inteligencję, w tym – wersja wyszukiwarki wyposażona w funkcje czatbota, która ma zostać zaprezentowana jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Jak to zrobić?

Jednocześnie Alphabet – spółka matka Google'a – zwalnia pracowników. 12 tys. osób, które ostatnio otrzymały wymówienia, to największa redukcja zatrudnienia w tej firmie.

Jak to przełoży się na ambitne plany rozwoju produktów opartych o sztuczną inteligencję?

Jeden z byłych pracowników firmy w rozmowie z „NYT" wskazał, że „to moment znaczącej słabości dla Google'a". Jego zdaniem ChatGPT pokazał spółce, jak może wyglądać nowoczesna usługa wyszukiwania treści w internecie i tym samym rzucił gigantowi wyzwanie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze