Reklama

Armia i Służby

Zmiany w Wojsku Polskim. Decyzja MON: nowa jednostka podległa cyberwojskom

Błaszczak MON
Szef MON Mariusz Błaszczak
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/Twitter

Na podstawie decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami (WBZC) zostało podporządkowane Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).

Reklama

"Nowa jednostka, dotąd podległa Ministrowi Obrony Narodowej, podporządkowana Szefowi Sztabu Generalnego WP, za pośrednictwem Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia - P6, została decyzją Ministra ON podporządkowana Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (gen. bryg. Karolowi Molendzie - red.)" - podaje DKWOC w oficjalnym komunikacie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zadania WBZC

Warto podkreślić, że WBZC prowadzi działania, które wpisują się katalog zadań wykonywanych przez polskie cyberwojska. Wystarczy wspomnieć o np. zagwarantowaniu bezpiecznej komunikacji w Wojsku Polskim i MON. Technologie i rozwiązania z tego obszaru są obecnie jednym z fundamentów największych manewrów w naszym kraju - Anakonda 23. Więcej na ten temat piszemy w materiale "Anakonda 23: wojsko działa, służby czuwają. Możemy im pomóc".

"Głównym zadaniem WZBC jest zarządzanie zasobami częstotliwości spektrum EM w imieniu Ministra Obrony Narodowej również w zakresie administracji rządowej" - wskazuje DKWOC, wymieniając również inne zadania Biura. Jakie? Chociażby konsultacje i zarządzanie częstotliwościami z sojusznikami na terenie naszego kraju; przyznawanie fal i pasm na obszarze RP siłom sprzymierzonym; planowanie zasobów czy realizację "polityki zarządzania częstotliwościami dla potrzeb SZ RP i działań koalicyjnych w ramach NATO".

Co ważne, Biuro podlegające teraz DKWOC ponosi również odpowiedzialność za zagwarantowanie "niezakłóconej pracy wojskowych urządzeń radiowych i systemów radioelektronicznych" w Wojsku Polskim oraz koordynowanie użycia "widma częstotliwości fal przez urządzenia i systemy radiokomunikacyjne i radioelektroniczne" działające w MON.

Czytaj też

Cyfryzacja MON-u

Decyzję Mariusza Błaszczaka o podległości WBZC cyberwojskom należy rozpatrywać z szerszej perspektywy. Chodzi o pozyskanie nowych zdolności przez SZ RP. To z kolei powinno przełożyć się na skuteczniejszą transformację cyfrową MON, w tym przede wszystkim cyfrowego pola walki.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. MiP

    A balon do dzisiaj nie odnaleziony hahaha

Reklama