Reklama

Armia i Służby

Chmura dla wojska. Ruszają pierwsze "tajne" zlecenia

Autor. Wiyre Media / Flickr

Stany Zjednoczone w nadchodzących miesiącach wydadzą ok. 290 mln dol. na migrację danych i wdrażanie chmury. Mają trwać już prace nad pierwszym zleceniem zadań z oznaczeniem poziomu ochrony informacji niejawnych, w ramach kontraktu Departamentu Obrony USA na przetwarzanie danych w chmurze. Chodzi o kontrakt o łącznej wartości 9 mld dolarów.

Reklama

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. Pentagon przyznał kontrakty czterem technologicznym gigantom na przetwarzanie danych w chmurze. Chodzi o Amazon, Google , Oracle i Microsoft.

Reklama

Jak informowaliśmy , celem jest zagwarantowanie Departamentowi globalnego dostępu do usług w chmurze, przy zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, na wszystkich szczeblach: od poziomu strategicznego do taktycznego.

Łączna wartość kontraktów to 9 miliardów dolarów (chodzi o kontrakt Joint Warfighting Cloud Capability - JWCC). Ma obowiązywać do 2028 roku. Natomiast 2023 rok ma być – wedle zapowiedzi - „okresem przyspieszenia” w usługach chmurowych dla wojska.

Reklama

Czytaj też

Ruszają zlecenia

Jak podaje teraz C4isrnet , trwają prace nad pierwszym zleceniem zadań z oznaczeniem poziomu ochrony informacji niejawnych, w ramach najważniejszego kontraktu Departamentu Obrony USA na przetwarzanie w chmurze, co mieli potwierdzić także tamtejsi urzędnicy.

Cztery firmy konkurują ze sobą w kontrakcie JWCC, obejmującym oznaczenie: jawne, tajne i ścisle tajne, a w jego ramach mają zagwarantowane jedynie 100 tys. dolarów.

Jak poinformowała Sharon Woods, dyrektor Defense Information Systems Agency Hosting and Compute Center na tym etapie „widzą zarówno zainteresowanie, jak i działanie na wszystkich trzech poziomach klasyfikacji”.

Kontrakt JWCC ma być podstawą działań Pentagonu w myśl zasady: „połączenia wszystkich domen” (Joint All-Domain Command and Control / JADC2). Ma być także uzupełnieniem inicjatyw chmurowych, które do tej pory były ustanawiane w wojsku.

Dyrektor ds. IT Pentagonu John Sherman skomentował kontrakt słowami: „Oto wielka rzecz: od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych po taktyczną przewagę” i dodał, że „to, co JWCC wnosi do walki, to korporacyjna chmura, której nie mieli, a której potrzebują do efektów wielu misji”.

Czytaj też

Usługi chmurowe a kwestie bezpieczeństwa

Jednocześnie na łamach CyberDefence24.pl pisaliśmy , że Siły Zbrojne USA mogą nie być świadome ryzyka dotyczącego korzystania z komercyjnych usług chmurowych. Odnosi się to przede wszystkim do wiedzy o potencjalnych lukach i zagrożeniach dla cyberbezpieczeństwa.

Biuro Generalnego Inspektora Pentagonu przeprowadziło audyt, którego celem było sprawdzenie, czy komponenty Departamentu Obrony USA (DoD) są zgodne z wewnętrznymi i federalnymi wymogami bezpieczeństwa, podczas korzystania z komercyjnych usług w chmurze.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama