Reklama

Armia i Służby

Wywiad NATO. Turecka firma wygrywa przetarg na oprogramowanie

NATO
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Turecka firma STM wygrała dwa przetargi na modernizację infrastruktury wywiadowczej NATO. Jej zadaniem będzie opracowanie specjalnego oprogramowania, z którego korzystać będą wszystkie dowództwa sojuszu.

Reklama

STM działa w sektorze obronnym i zajmuje się m.in. tworzeniem zaawansowanych technologicznie systemów dla krajowych i międzynarodowych klientów. Celem przedsiębiorstwa jest dołączenie do grona 50 największych na świecie podmiotów z branży.

Reklama

„Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić, iż podpisaliśmy projekt INTEL FS-2 z Agencją NATO ds. Komunikacji i Informacji” – ogłosiła firma na Twitterze.

Zdaniem przedsiębiorstwa, to „jeden z najbardziej znaczących sukcesów tureckiego sektora obronnego w dziedzinie oprogramowania”.

Reklama

Czytaj też

Oprogramowanie dla NATO

Przypomnijmy, że Agencja NATO ds. Łączności i Informacji (NCI Agency) jest odpowiedzialna za zakup, rozmieszczenie i zarządzanie systemami łączności i informacji dla decydentów i dowódców sojuszu.

Teraz przyznała dwa duże kontrakty STM. Firma ma stworzyć oprogramowanie, które będzie wspierało dowództwa NATO w zakresie gromadzenia, kierowania, przetwarzania i dystrybucji danych wywiadowczych.

Wszystkie dowództwa NATO i bazy wojskowe na całym świecie będą zarządzać przepływem danych wywiadowczych za pomocą stworzonego przez STM oprogramowania.
Komunikat STM

Czytaj też

Wygodny dostęp do danych

Özgür Güleryüz, dyrektor generalny STM, podkreśla w komunikacie , że dzięki inicjatywie przedstawiciele sił sojuszniczych będą mieli dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, a to wszystko za pomocą „nowoczesnego interfejsu, zapewniającego wysoki komfort użytkowania”.

„Cały projekt będzie realizowany przez tureckich inżynierów. W tym celu stworzyliśmy zespół składający się z ok. 100 ekspertów” – deklaruje Özgür Güleryüz.

Czytaj też

Lepsza od konkurencji

W procedurze przetargowej oferta tureckiego przedsiębiorstwa miała okazać się atrakcyjniejsza niż propozycje „wiodących firm programistycznych z państw członkowskich sojuszu”.

Spotkanie inauguracyjne projektu INTEL FS-2 odbyło się w Hadze (siedziba NCI Agency). Docelowo inicjatywa ma zostać ukończona za 3,5 roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama