Reklama

Armia i Służby

Ukraina w centrum cyberobrony NATO. Podpisano porozumienie

nato Stoltenberg
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Ukraina podpisała porozumienie techniczne w sprawie przystąpienia do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Formalizacja członkostwa naszego wschodniego sąsiada nastąpi, gdy dokumenty parafują pozostałe państwa.

Reklama

Jak informowaliśmy, Kijów złożył formalny wniosek o dołączenie do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO jeszcze przed rosyjską inwazją – w sierpniu 2021 r. Z kolei 4 marca 2022 r. podczas 30. Posiedzenia Komitetu Sterującego NATO CCDCOE, jednomyślnie wyrażono zgodę na członkostwo Ukrainy w tej organizacji.

Reklama

30 maja 2022 r. w Tallinie delegacja naszego wschodniego sąsiada po raz pierwszy wzięła udział w spotkaniu Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Wówczas przekazano, że przygotowywana jest stosowna umowa, aby dopiąć wszelkie formalności dotyczące członkostwa Ukrainy w tej strukturze sojuszniczej.

Czytaj też

Czas na podpis sojuszników

Teraz Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) przekazuje, że Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, podpisał porozumienie techniczne w sprawie przystąpienia tego kraju do NATO CCDCOE.

Reklama

Kijów podkreśla, że „to ważny krok” na rzecz zacieśnienia współpracy międzynarodowej w zakresie skutecznego reagowania na cyberzagrożenia, w tym - wrogie operacje ze strony Rosji.

„Rosyjskie kampanie wymierzone są nie tylko w Ukrainę, ale także inne państwa na całym świecie” – zaznacza SSSCIP w komunikacie do sprawy.

Parafowanie dokumentu przez pozostałych członków natowskiego Centrum sformalizuje członkowstwo naszego sąsiada w CCDCOE.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama