Armia i Służby
Wojsko Filipin. Apel do żołnierzy
Filipińscy żołnierze otrzymali nakaz powstrzymania się od korzystania z aplikacji zasilanych technologią sztucznej inteligencji. Jaki pojawia się argument?
14 października br. na podstawie memorandum sekretarza obrony Filipin Gilberto Teodoro zobowiązano żołnierzy i personel cywilny resortu do zaprzestania korzystania z aplikacji bazujących na technologii sztucznej inteligencji(AI) – podają zagraniczne media.
Czytaj też
Kradzież tożsamości
Jak wskazuje Benar News, w dokumencie przytoczono m.in. obawy dotyczące kradzieży tożsamości przy użyciu apek AI. Biuro sekretarza potwierdziło autentyczność medialnych doniesień.
Sprawa dotyczy przede wszystkim aplikacji, które wymagają od użytkowników przesłania swoich zdjęć w celu stworzenia cyfrowej postaci. „Taka pozornie nieszkodliwa apka (…) może zostać wykorzystywana do tworzenia fałszywych profili, co z kolei prowadzi do kradzieży tożsamości, ataków phishingowych i innych działań” – przytacza stanowisko Gilberto Teodora serwis C4isrnet.
Na oficjalnym profilu sekretarza obrony na Facebooku pojawił się wpis, w którym podkreślono, że należy być świadomym ryzyka związanego z korzystaniem z aplikacji zasilanych technologią AI. Zwrócono uwagę, że współcześnie są one „kuszącymi” rozwiązaniami dostarczającymi rozrywkę, lecz nie może to przysłaniać zgrożeń.
Nowe siły w wojsku
Sekretarz obrony wezwał również do zachowania czujności przy udostępnianiu informacji w sieci, kierując się ochroną prywatności i bezpieczeństwem wojskowych oraz pracowników cywilnych.
Filipiny dostrzegają zagrożenia związane z rozwojem nowoczesnej technologii i domeną cyber. W związku z tym podejmowane są wysiłki na rzecz utworzenia cybersił w ramach armii, o czym poinformował gen. Romeo Brawer, stojący na czele sił zbrojnych.
Czytaj też
ChatGPT w Wojsku Polskim
Na naszych łamach opisywaliśmy sprawę użycia popularnego ChatuGPT przez polskich żołnierzy. MON wyjaśnił, że „w systemach przetwarzających informacje niejawne wykorzystanie takich narzędzi jak ChatGPT jest niemożliwe”.
Co ciekawe, cyberwojska RP pracują nad stworzeniem bezpiecznych rozwiązań (izolowanych od Internetu i usług chmurowych), bazujących na sztucznej inteligencji, do transkrypcji, translacji i analitycznego przetwarzania danych w systemach niejawnych.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany