Reklama

Armia i Służby

Wojna na Ukrainie pokazuje potrzeby wojska. Polska obrała kierunek

wojsko polskie wojna siły zbrojne rp
Wojsko Polskie chce stawiać na innowacyjne technologie.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

Wojna na Ukrainie pokazuje kierunek, w którym zmierza wojsko. Siły Zbrojne RP idą tym szlakiem, aby nie pozostawać w tyle. Zmiany zostały już zapoczątkowane. 

Postęp technologiczny wpływa na wojny i konflikty. Nowoczesne rozwiązania oferują możliwości, które w przeszłości były poza zasięgiem naszych wyobrażeń. Kto w ubiegłym wieku przypuszczałby, że obecne pole walki będzie pełne dronów i innych bezzałogowców? Teraz to normalność. A przed nami kolejny przełom, który zaczyna się materializować, co pokazuje Ukraina. 

Czytaj też

Inwazja Rosji. Ukraina sięga po AI

Na antenie TCH płk Witalij Sarancew z obwodu charkowskiego przekazał, że wojsko naszego wschodniego sąsiada sięga po zaawansowane rozwiązania, aby zbudować sobie przewagę nad rosyjskimi siłami. W pierwszej kolejności wymienił sztuczną inteligencję

Jak przekazał ukraiński wojskowy, technologia ta pozwala przewidywać ruchy wroga i tym samym lepiej przygotować się na jego atak lub wręcz przeprowadzić działania wyprzedzające.

Nie zdradził jednak, o jakich konkretnie narzędziach jest mowa. Wiadomo jedynie, że są aktywnie używane w okolicach obwodu charkowskiego przez SZU, a o ich skuteczności najlepiej przekonują się rosyjscy żołnierze. 

Reklama

Ukraińskie rozwiązanie na wojnie

Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. narzędzie Griselda. To ukraiński produkt wykorzystujący technologię AI w celu pozyskiwania i analizy wysokiej jakości danych wywiadowczych. Rozwiązanie pozwala naszym sąsiadom na takie dostosowywanie działań, aby jak najbardziej podnieść ich skuteczność.

Czytaj też

Nowa jednostka Wojska Polskiego

O tym - o jak ważnej technologii mówimy - niech świadczy fakt, że w związku z jej rozwojem w Wojsku Polskim powstanie zupełnie nowa jednostka: Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI)

Jak informowaliśmy, będzie podlegało pod dowódcę polskich cyberwojsk a koszty działalności pokryje budżet Ministerstwa Obrony Narodowej. Z naszych ustaleń wynika, że w celu pozyskania wysoko wykwalifikowanych kadr zostaną wprowadzone zmiany w programach kształcenia na uczelniach wyższych. Więcej o CISI znajdziecie w materiale: Wojsko Polskie tworzy nową jednostkę.

Budowę Centrum w rozmowie z PAP skomentował gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jego zdaniem, sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, a nowa jednostka będzie odpowiadała właśnie za implementację rozwiązań AI do wojska

„Jestem przekonany, że to będzie gamechangerem. Jeśli będzie dobrze zaimplementowane i dowódcy będą potrafili korzystać z tego narzędzia, (…) to też jest pewna zmiana kulturowa. Ale ta możliwość szybkiej analizy ogromnej ilości danych na pewno może stanowić przewagę dla dowódcy w podejmowaniu decyzji” – stwierdził generał w rozmowie z PAP. 

Reklama

Na wojnie potrzebni są specjaliści

Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami sprawia, że transformacja wojska musi nastąpićDominik Rozdziałowski, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON, podczas konferencji CyberSec 2024 zwrócił uwagę np. na zmiany w stanowiskach dowodzenia

Jak podkreślił, mnogość cyfrowych narzędzi i nowoczesnych technologii na polu walki sprawia, że obok dowódcy i jego zastępcy potrzebni są informatycy i operatorzy dronów. Nie wystarczy już jedynie wiedza i doświadczenie z dziedziny sztuki wojennej. Na współczesnym polu bitwy już teraz potrzebni są fachowcy ze specjalistycznych dziedzin związanych z cyberprzestrzenią.

Więcej na ten temat znajdziecie w materiale, który już niedługo pojawi się na naszym kanale YouTube.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Prezes Polski

    To może ja podam konkrety jak to nasza armia idzie w nowoczesność. Na praca b+r w ub. roku wydano 2 % budżetu na obronność. W tym roku ma być 1=5%. Kanada wydaje 8 a ichni NIK uważa, że za mało. A potem złościmy się, że zamiast produkować w kraju, kupijemy za granicą. Jeśli te wydatki nie zostaną zwiększone, nic się nie zmieni. Po prosto zamiast t72 będą jeździły K2.