Reklama

Technologie

Ukraińcy używają AI na froncie

dron ukraina wojna wojsko
Ukraiński żołnierz z dronem.
Autor. Служба зв'язків з громадськістю 10 Гірсько- Штурмова Бригада/Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Ukraińskie wojsko korzysta z technologii sztucznej inteligencji, walcząc z Rosją. Wicepremier Mychajło Fedorow podzielił się osiągnięciami rodaków. 

Reklama

Nowoczesne technologie to silny atut każdego wojska. Pozwalają na prowadzenie skuteczniejszych działań i w efekcie budowanie przewagi nad wrogiem. Ludzie odgrywają kluczową rolę, jednak innowacje w wielu obszarach pozwalają na wyrównanie szans między bardziej, a mniej liczebną armią. 

Reklama

Ukraina zdaje sobie sprawę, że pod kątem liczby żołnierzy trudno jej stawić czoła Rosji. Odpowiedzią jest zatem wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Tu można wskazać na m.in. sztuczną inteligencję.

Czytaj też

Ukraina. Żołnierze wsparci AI

Żołnierze ukraińskiego wojska używają na froncie narzędzie AI Griselda. To rozwiązanie krajowej produkcji, które wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji i pomaga siłom zbrojnym pozyskiwać wysokiej jakości dane wywiadowcze. Te z kolei pozwalają na dostosowywanie działań SZU, aby podnosić skuteczność realizowanych zadań i kampanii przeciwko Rosji.

Reklama

„System przetwarza tysiące informacji: z satelitów, dronów, social mediów, mediów tradycyjnych, baz danych wroga itd.” – wyjaśnił Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy. Na tym jednak nie koniec. 

Czytaj też

Analityk danych

Przedstawiciel rządu w Kijowie przekazał, że trwają prace nad technologią, która pomoże Ukrainie „zaoszczędzić miliony, podejmować właściwe decyzje” i stanie się „wirtualnym asystentem” władz. 

Chodzi o budowę wspólnie z firmą Palantir „zaawansowanego analityka danych”, jak to określił Mychajło Fedorow. Rozwiązanie ma systematyzować i analizować obszerną ilość danych, a następnie przekształcać je w łatwe do zrozumienia informacje dla ministerstw, służb itp.  

Z założenia tworzone rozwiązanie w ciągu kilku sekund ma np. policzyć, ile ukraińskich szkół zostało zniszczonych na skutek rosyjskich ataków i jakie nakłady są potrzebne, aby je odbudować. Innym przykładem może być podanie obszarów zaminowanych przez wroga. Jak podkreślił wicepremier Ukrainy, nowoczesne narzędzia są cały czas ulepszane i „uczą się” się na bazie nowych danych. Niebawem ma zostać przedstawionych więcej informacji na ten temat.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama