Reklama

Armia i Służby

Wielka Brytania wzmacnia bezpieczeństwo. Nowy organ MI5

Big Ben Londyn
Autor. pxhere.com/CC0

Wielka Brytania utworzyła nowy organ, który ma być odpowiedzialny za zwalczanie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, generowanych przez m.in. wrogą działalność innych państw. Został podporządkowany MI5.

Reklama

13 marca br. brytyjski rząd ogłosił utworzenie „National Protective Security Authority” (NPSA), aby pomóc tamtejszym firmom i organizacjom w „obronie przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego".

Reklama
Nauka, technologia i środowisko akademickie znajdują się na pierwszej linii frontu bezpieczeństwa narodowego, tak samo jak infrastruktura krytyczna.
Tom Tugendhat, minister bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii
Reklama

„Sponsorowane przez państwo próby kradzieży poufnych badań i informacji mogą osłabić brytyjskie przedsiębiorstwa i zaszkodzić konkurencyjności naszego kraju na poziomie międzynarodowym” – czytamy w oficjalnym komunikacie MI5, w którym to ulokowany został nowy organ.

Wiemy, że wrogie podmioty próbują ukraść własność intelektualną brytyjskich instytucji, aby zaszkodzić naszemu krajowi.
Tom Tugendhat, minister bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii

Czytaj też

Zadania nowego organu

Z założenia, NPSA ma zwiększyć odporność Wielkiej Brytanii na zagrożenia związane z aktywnością innych krajów oraz terroryzmu. Londyn liczy, że odegra on ważną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa gospodarczego.

Warto podkreślić, że NPSA przejęło obowiązki Centrum Ochrony Infrastruktury Narodowej, lecz posiada szerszy zakres kompetencji. Jednym z zadań będzie udzielanie instrukcji „w sposób przystępny” podmiotom z sektora prywatnego i publicznego (np. firmy, uniwersytety, start-upy), tak by mogły wdrożyć wskazane rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa.

National Protective Security Authority odegra kluczową rolę w pomaganiu przedsiębiorstwom i uniwersytetom w lepszej ochronie i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej.
Tom Tugendhat, minister bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii

Jak wskazuje MI5, nowy organ będzie współpracował z „kluczowymi partnerami”, w tym m.in. Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Pozwoli to na organizację lepszych jakościowo i specjalistycznych szkoleń dotyczących możliwości ochrony i budowania bezpieczeństwa dla brytyjskich firm i organizacji.

Czytaj też

Działalność Chin

W komunikacie zwrócono uwagę, że jednym z zagrożeń dla przedsiębiorstw na Wyspach jest działalność szpiegowska prowadzona przez Chiny. Wskazano na np. kradzież własności intelektualnej i penetrację infrastruktury IT w celu kradzieży poufnych informacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama