Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania chce zakazać sprzedaży i posiadania szyfrowanych telefonów

Autor. Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Wielka Brytania chce zakazać sprzedaży, jak i posiadania robionych na zamówienie szyfrowanych telefonów, które – zdaniem resortu spraw wewnętrznych – są przede wszystkim narzędziem dla przestępców.

Reklama

Zakaz, który obecnie jest jedynie możliwością rozważaną przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych, miałby objąć szyfrowane telefony robione na zamówienie. Zdaniem tego resortu, urządzenia są narzędziem komunikacji dla przestępców i terrorystów.

Reklama

Zakazane telefony

Reklama

Zakaz miałby objąć zarówno sprzedaż, jak i posiadanie takich urządzeń – czyli, chcąc uniemożliwić przestępcom wykorzystanie tego rodzaju sprzętów, należy najwyraźniej, zdaniem ministerstwa, sprawić, aby przestępstwem stało się samo korzystanie z nich.

Organizacje obywatelskie już teraz protestują, o czym pisze serwis Motherboard. Według działaczy, propozycje polityków mają bardzo szeroki zakres, a definicje w projektowanych regulacjach są nieprecyzyjne.

W konsekwencji może okazać się, że razem z „zamawianymi" szyfrowanymi telefonami rząd zabierze się za walkę z innymi formami bezpiecznej komunikacji, którą wykorzystują jednak nie tylko przestępcy, ale i zdecydowana część społeczeństwa po prostu zainteresowana ochroną własnej prywatności.

Czytaj też

Walka z szyfrowaniem

Motherboard pisze, że plany resortu spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii to kolejny dowód na to, że organy ścigania w Zjednoczonym Królestwie razem z rządem wydały wojnę szyfrowanej komunikacji.

W ten sposób chcą zwiększyć swoją efektywność w wykrywaniu przestępstw, ale działania te mają i negatywne konsekwencje – przez walkę z szyfrowaniem osłabia się prawo do prywatności przysługujące wszystkim obywatelom, a państwo zyskuje nieograniczone możliwości wglądu w korespondencję każdej osoby. W chwili, w której znika prawo do posługiwania się szyfrowaną komunikacją, obywatele domyślnie stają się podejrzani – a inwigilacja może dotyczyć nie tylko przestępców, ale też, jak to opisywaliśmy na łamach naszego serwisu – również krytyków rządu.

Czytaj też

Kogo dotkną nowe regulacje?

Według Motherboard, planowane zmiany prawne mają uderzyć przede wszystkim w klientów firm takich jak Encrochat, który dostarcza szyfrowane telefony na zamówienie.

Z usług tej spółki istotnie korzystali przestępcy zarówno w Wielkiej Brytanii, Europie kontynentalnej, ale i na Bliskim Wschodzie czy w Ameryce Południowej.

W 2020 roku francuskie organy ścigania włamały się do infrastruktury IT tej spółki i zainfekowały zmodyfikowaną aktualizacją tysiące aparatów Encrochatu – dzięki temu zyskując możliwość odczytu przesyłanych przez te telefony wiadomości. Okazało się to żyłą złota dla organów ścigania nie tylko z Francji, ale i innych państw, w tym – z Wielkiej Brytanii, gdzie doprowadzono dzięki temu do ponad 2,8 tys. aresztowań.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama