Armia i Służby
Wakaty w cyberpolicji. „Chętni aplikują niemal w każdym tygodniu”
Nie za wiele osób jest zainteresowanych służbą w Policji – wynika z danych udostępnionych przez „Rzeczpospolitą”, która ujawniła, że na obecnych ponad 107 tys. etatów, prawie 13 tys. pozostaje nieobsadzonych. A jak wygląda sytuacja w cyberpolicji? „W Biurze jest 394 wakatów, a liczba ta wynika z założeń ustawy powołującej CBZC, która zakłada, że każdego roku etatów w tym Biurze będzie przybywać. Docelowo w 2025 będzie to 1800 etatów” – usłyszeliśmy.
„Funkcjonariusze odchodzą ze służby, braki są nawet w tak elitarnych pionach jak kontrterroryści, biurze ścigającym cyberprzestępców i w CBŚP” – podała gazeta. Jak poinformowano, na w sumie 107 109 etatów w policji, niemal 13 tys. stanowisk nie obsadzono, co stanowi 13 proc. zapotrzebowania.
Problem ma dotyczyć także między innymi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Z tekstu wynika, że brakuje tam 415 wakatów (niemal połowa składu).
Czytaj też
Ilu cyberpolicjantów?
Postanowiliśmy zapytać biuro prasowe CBZC o tę informację i obecny stan zatrudnienia w cyberpolicji.
Podkomisarz Marcin Zagórski z Zespołu Prasowego odpowiedział nam, że obecnie w CBZC służbę pełni 469 funkcjonariuszy, w tym 63 delegowanych z innych jednostek Policji. „Swoje zadania wykonują w jednostkach i komórkach organizacyjnych zlokalizowanych na terenie całego kraju w każdym mieście wojewódzkim” – objaśnił.
W Biurze ma być obecnie 394 wakatów („Rzepa” podała liczbę 415 wakatów – red.). Zdaniem CBZC, liczba ta wynika z założeń ustawy powołującej CBZC, która zakłada, że każdego roku etatów w tym Biurze będzie przybywać. Docelowo w 2025 będzie to 1800 etatów (i taka liczba rzeczywiście była podawana już w czasie konferencji prasowej, ogłaszającej powstanie CBZC).
Czytaj też
Trwa rekrutacja do cyberpolicji
Podkomisarz Marcin Zagórski zaznacza, że rekrutacja do cyberpolicji cały czas trwa. O jej przebiegu wiele razy pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.
Jakie są jej efekty? Jak słyszymy, od listopada ubiegłego roku do CBZC zgłosiło się ponad 220 kandydatów, którzy przeszli lub są w trakcie procesu rekrutacji. „Na ten moment 103 osoby pozytywnie przeszło kolejne etapy rekrutacji i oczekują na kolejne” – dowiedzieliśmy się, słysząc też zapewnienia, że „chętni do wstąpienia do CBZC aplikują niemal każdego tygodnia”.
Cyberpolicja zaznacza też, że stawia na umiejętności i kompetencje, które są wąską specjalizacją i wymagają określonej wiedzy. „Ma to spowodować wysoki poziom prowadzonych czynności i skuteczna walkę z najbardziej skomplikowanymi cyberprzestępstwami” – zapewnia CyberDefence24.pl podkomisarz Marcin Zagórski.
Na zainteresowanych służbą w cyberpolicji czekają wynagrodzenia: świadczenie w wysokości od 5100 zł do 9500 zł brutto, do tego należy doliczyć podstawowe uposażenie, jakie przysługuje każdemu policjantowi, które jest zależne od stanowiska, posiadanego stopnia, czy wysługi lat.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].