Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Cyberpolicja przestrzega przed oszustami

Autor. Policja.pl

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej racji Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdecydowało się na przygotowanie wskazówek, których celem jest zwiększenie świadomości internautów na temat zagrożeń w sieci.

Reklama

W tekście opublikowanym na stronie internetowej polskiej Policji można zapoznać się z danymi, które dotyczą liczby zgłoszeń z zakresu oszustw w internecie. Wynika z nich, że momentem przełomowym, który wpłynął na większą aktywność oszustów w sieci była pandemia koronawirusa. W 2019 roku Europejskie Centrum Konsumenckie (ECC-Net) zanotowało 2926 takich zgłoszeń, a dla porównania - w 2022 roku zgłoszeń było już prawie o 600 więcej (to jest 3567).

Reklama
Autor. Policja.pl
Reklama

Według danych ECC-Net w sposób szczególny należy uważać na próby oszustw wykorzystujących internetowe przelewy bankowe. O ile w przypadku płatności za pomocą karty płatniczej istnieje możliwość zwrócenia się do banku z prośbą o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego, o tyle w przypadku przelewu internetowego jest to niemożliwe.

Jak zauważa CBZC głównym celem oszustów jest zdobycie naszych poufnych danych, które w dalszej kolejności zapewnią im dostęp do naszych finansów. Dlatego też tak dużą uwagę powinniśmy poświęcić na ochronę naszych profili w mediach społecznościowych.

Czytaj też

Uwaga na social media

Jedną z metod wykorzystywanych przez cyberoszustów jest przejmowanie wspomnianych kont w social mediach i wysyłanie wiadomości do znajomych ofiary z prośbą o przekazanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.

W takim przypadku musimy zachować podwójną czujność. Chodzi bowiem nie tylko o możliwość utraty kontroli nad własnym profilem w social mediach, ale zagrożeniem jest także ewentualne przelanie środków na konto osoby podającej się za osobę dobrze nam znaną. W takim wypadu warto zawsze dokonać dodatkowej weryfikacji takiej wiadomości (np. zadzwonić do osoby na której profilu widzimy taką prośbę lub która wysłała nam wiadomość z prośbą).

Na stronie policji znajdziemy zresztą opis większej liczby metod oszukiwania w internecie. Podane są także informacje dotyczące tego, jak zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama