Reklama

Armia i Służby

Operacja "Barbossa". Cyberpolicjanci zatrzymali 49 osób podejrzanych o przestępstwa seksualne

Operacja Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Operacja Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Autor. policja.pl/ CBZC

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili w ramach operacji „Barbossa” zatrzymanie 49 osób za przestępstwa o podłożu seksualnym. 21 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Reklama

Funcjonariusze w ramach operacji przeprowadzili 87 przeszukań na terenie całej Polski. W efekcie zabezpieczono 92 komputery, 172 dyski twarde z ponad 40 tys. plików video i ponad 130 tys. zdjęć, które przedstawiały seksualne wykorzystywanie dzieci.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Seksualne wykorzystywanie dzieci w internecie

W ubiegłym tygodniu 372 policjantów CBZC ze wszystkich komórek terenowych, przy wsparciu funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie (a także miejskich i powiatowych z całego kraju) przeprowadzili dużą operację wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym.

Zatrzymano 49 osób w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań i zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, które zawierały (po wstępnym rozpoznaniu) ponad 170 tys. plików, które przedstawiały seksualne wykorzystywanie małoletnich.

Śledczy ustalili, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.

Czytaj też

Zarzuty

Podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 k.k. za posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim. W 21 przypadkach zdecydowano o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł.

Wśród wszystkich zatrzymanych osób są m.in. cztery podejrzane osoby, które w przeszłości usłyszały już zarzuty karne rozpowszechnia lub posiadanie materiałów o charakterze pedofilskim.

Przeprowadzona akcja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratur terenowych w całym kraju. Efekty działań to również wynik współpracy z Europolem i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Zwalczanie zjawiska seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie jest jednym z zadań cyberpolicji, a celem jest ograniczenie przestępczości internetowej o podłożu seksualnym, ustalenie i wykrycie sprawców przestępstw, w szczególności tych dotyczących dzieci.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama