Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy ważnym ogniwem międzynarodowej operacji

policja ukraina
Zdjęcie poglądowe: akcja ukraińskich służb
Autor. Національна поліція України (@NPU_GOV_UA)/X

Ukraina odegrała ważną rolę w międzynarodowej operacji organów ścigania wymierzonej w jeden z popularnych gangów ransomware. Podano szczegóły najnowszej akcji. 

Reklama

W ubiegłym tygodniu (16-20 października) w wyniku międzynarodowej operacji organów ścigania zadano poważny cios jednemu z najgroźniejszych gangów ransomware ostatnich lat. Mowa o ugrupowaniu Ragnar posługującym się oprogramowaniem Ragnar Locker

Reklama

Działania koordynowały Europol i Eurojust. Podczas czynności w Paryżu aresztowano organizatora gangu, a jego dom w Czechach został przeszukany. Przejęto infrastrukturę wykorzystywaną do ataków ransomware w Holandii, Niemczech i Szwecji

Czytaj też

Ataki na infrastrukturę krytyczną

Przypomnijmy, że złośliwe oprogramowanie jest używane od grudnia 2019 r. i zostało stworzone przez wspomniany gang. Ragnar Locker stał się popularny ze względu na cyberataki wymierzone w infrastrukturę krytyczną na całym świecie. Służy do infekowania urządzeń z Windowsem. 

Reklama

Ukraińska cyberpolicja podaje, że począwszy od 2020 r. grupa zaatakowała 168 międzynarodowych podmiotów w Europie oraz Ameryce. Jednym z ostatnich celów były portugalski państwowy przewoźnik oraz szpital w Izraelu. 

Czytaj też

Żądanie okupu

Jak tłumaczy Europol, gang stosował taktykę podwójnego wymuszania. Oznacza to, że żądano okupu za narzędzia deszyfrujące oraz nieudostępnianie skradzionych danych. Kwoty wahały się od 5 do 70 mln dol. w kryptowalutach

Czytaj też

Międzynarodowa operacja

październiku 2021 r. na Ukrainie aresztowano dwóch ważnych operatorów Ragnar Lockera. Wówczas była to akcja funkcjonariuszy lokalnej cyberpolicji, francuskiej żandarmerii oraz amerykańskiego FBI, przy udziale Europolu i Interpolu. W jej trakcie przeprowadzono 7 przeszukań, zajęto 375 dol. w gotówce, dwa luksusowe samochody (o wartości 217 euro) oraz zamrożono aktywa kryptowalutowe (wartość 1,3 mln dol.).

Śledztwo było kontynuowane a efektem była międzynarodowa operacja organów ścigania prowadzona przez Francję we współpracy z Ukrainą, Czechami, Niemcami, Włochami, Japonią, Łotwą, Holandią, Hiszpanią, Szwecją oraz USA.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze