Armia i Służby
Ukraińcy uciekają przed wojskiem. Lewe dokumenty
Wielu Ukraińców w wieku poborowym szuka sposób na uniknięcie mobilizacji do wojska. Jednym z nich jest ucieczka z kraju. To okazja dla zorganizowanych grup przestępczych.
Ukraińska cyberpolicja z obwodu charkowskiego we współpracy z wydziałem dochodzeniowo-śledczym, pod nadzorem regionalnej prokuratury, zidentyfikowali w kwietniu br. przestępców zajmujących się fałszowaniem dokumentów dla mężczyzn w wieku poborowym. „Lewe” papiery miały pozwolić im na ucieczkę z kraju i uniknięcie mobilizacji. Teraz do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej.
Jak podaje cyberpolicja, organizatorem procederu był 19-latek. W nielegalną działalność zaangażował sześć osób, w tym nieletnią dziewczynę i 54-latkę.
Czytaj też
Fałszywe papiery dla poborowych
Sprawcy oferowali „tworzenie” dokumentów potrzebnych do opuszczenia Ukrainy. Ogłoszenia wystawiali w popularnych mediach społecznościowych i komunikatorach. Z zainteresowanymi rozmawiali online i wskazywali na konieczność dokonania przedpłaty: 36-60 tys. hrywien na osobę.
Po otrzymaniu pieniędzy przestępcy przekazywali „klientom” fałszywe papiery, które miały pozwolić na przekroczenie granicy przy użyciu systemu Shlyah (pozwala na wyjazd poza Ukrainę dla kierowców zaangażowanych w pomoc humanitarną, wsparcie medyczne lub przewóz pojazdów dla wojska).
W praktyce sprawcy organizowali transport w kierunku granicy, lecz po drodze wysadzali mężczyzn i uciekali, pozostawiając ich samych „w polu”. Śledztwo wykazało, że grupa oszukała ponad 30 osób a łączna kwota strat ma wynosić ponad 1,5 mln hrywien.
Czytaj też
Policyjna akcja
Akcja organów ścigania została przeprowadzona w kwietniu br. Funkcjonariusze cyberpolicji, przy wsparciu żołnierzy SZU, dokonali przeszukań miejsc zamieszkania sprawców. Zabezpieczono komputery, dyski, telefony, karty bankowe i SIM, pieniądze, samochód oraz broń i amunicję.
Nagranie z działań policji:
Jak wskazuje teraz ukraińska policja, wobec sprawców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci aresztu domowego. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu.
Czytaj też
Wielu Ukraińców nie chce walczyć
Tego typu przestępstw jest znacznie więcej w pogrążonej wojną Ukrainie. Wielu mężczyzn w wieku poborowym nie chce walczyć i próbuje uniknąć mobilizacji. Szukają różnych sposobów, w tym nielegalnych ścieżek wyjazdu z kraju. A jeśli jest na to „popyt”, przestępcy próbują to wykorzystać. Przykładowo, w sierpniu na łamach naszego portalu opisywaliśmy proceder wywozu do Rumunii ukraińskich mężczyzn, za którym stał 26-latek. Sprawca oferował swoje usługi za 3 tys. euro od osoby i miał działać od kilku miesięcy.
Policja oraz straż graniczna złapały na gorącym uczynku trzech mężczyzn w wieku 20, 29 i 48 lat, którzy próbowali w ten sposób uciec z Ukrainy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Szczupak
Niestety w naszej Polsce zainteresowanie służbą jest raczej niewielkie. Należy poprawić warunki dla żołnierzy, logistyka kompetencję, szkolenia, przejrzystość awansu, warunki poligonowe, warunki mieszkaniowe itp. Bo nawet zwiększenie wynagrodzenia nie przyniesie zwiększenie zainteresowania. Przykład? Z Policji bo WP nie udziela takich informacji. W ciągu 1 roku od rozpoczęcia szkolenia i ewentualnie służby rezygnuję ponad 50% chętnych. To dramtycznie wysoka liczba i nie chodzi o zarobki a właśnie o tą całą bazę składników które są potrzebne dla zwiększenia popularności przyjęć.