Reklama

Armia i Służby

Ukraina: groźba wysadzenia centrum handlowego

ukraina policja
Ukraina: akcja organów ścigania / Zdjęcie poglądowe
Autor. Cyberpolice Ukraine (@CyberpoliceUA)/X

Ukraińskie służby otrzymały alarmujący sygnał o groźbie wysadzenia jednego z centrów handlowych. Podjęto natychmiastowe działania. Do akcji wysłano m.in. saperów i psy tropiące. Wystarczył jeden mail.

Ukraińska cyberpolicja we współpracy z Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zidentyfikowała sprawcę, który wysłał maila z groźbą detonacji ładunku w jednym z centrów handlowych w obwodzie mikołajowskim. Jak ustalono, okazał się nim być nieletni mieszkaniec Humania.

Czytaj też

Fałszywy alarm bombowy

Oczywiście taki alarmujący sygnał wywołał natychmiastową reakcję służb ratowniczych i bezpieczeństwa. Na miejscu pojawili się policyjni specjaliści, w tym saperzy i jednostki z psami. Ostatecznie nie znaleziono żadnego ładunku wybuchowego.

Reklama

Postępowanie w sprawie nieletniego

Po ustaleniu tożsamości autora maila, organy ścigania udały się do jego mieszkania. Zabezpieczono sprzęt komputerowy i wszczęto postępowanie. Sprawa dotyczy art. 259 Kodeksu karnego Ukrainy (celowe fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu) za co grozi do 8 lat więzienia.

Czytaj też

Alarmy na Ukrainie

Jak podaje lokalna cyberpolicja, obecnie trwają czynności dochodzeniowo-śledcze. Organy ścigania sprawdzają, czy nieletni mógł być zamieszany w inne fałszywe alarmy bombowe na Ukrainie

Reklama

Kodeks karny mówi wprost

Fałszywe alarmy o podłożonych ładunkach wybuchowych są karalne nie tylko na Ukrainie, ale i w Polsce. Za tego typu czyny grozi odpowiedzialność karna na podstawie art. 224a Kodeksu karnego: do 8 lat pozbawienia wolności

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Kodeks karny

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama