Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przez dezinformacją dotyczącą Ukraińców

Autor. Marjan Blan | @marjanblan/ Unsplash/ Domena publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega, że w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy, które podają fałszywe informacje dotyczące Ukraińców obecnych w Polsce. Czego dotyczą?

Reklama

Wojna w Ukrainie trwa już niemal cztery miesiące, ataki skierowane na Ukraińców w przestrzeni informacyjnej to także element działań ze strony Rosjan, którym zależy, by zmylić przeciwnika, ale i odbiorców na Zachodzie. Im więcej fałszywych narracji, tym łatwiej jest wprowadzić w błąd odbiorcę – chaos informacyjny powoduje, że trudniej jest odróżnić fakty od kłamstw.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Teraz MSZ ostrzega, że w sieci pojawiają się wpisy, które wskazują, że rzekomo „Ukraińcy w wieku 18-60 lat mają być deportowani z Polski”. Resort podkreśla, że to dezinformacja. „Fotografie mające potwierdzić te tezy zostały sfałszowane, a przedstawione dokumenty są nieprawdziwe” – podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Na co uważać w sieci?

O fałszywych narracjach obecnych w sieci piszemy na bieżąco, wskazując na wiele z nich. Fałszywe twierdzenia w przeważającej części dotyczą obecnie Ukrainy. Rosja kreowała m.in. przekaz, że prowadzi „operację wojskową” przeciwko „nazistom, którzy terroryzują Ukrainę”; Zachód zachowuje się agresywnie wobec Rosji; Ukraina pracowała nad bronią jądrową oraz biologiczną, zagrażając tym samym Rosji czy że „rosyjskie wojska są witane na Ukrainie z entuzjazmem i wdzięcznością”.

Czytaj też

Przestrzegamy, że – poza działaniami kinetycznymi oraz walką w cyberprzestrzeni, trwa wojna informacyjna między Ukrainą i Rosją, dlatego w obecnym czasie należy być szczególnie ostrożnym: weryfikować wiadomości; nie udostępniać niesprawdzonych newsów; nie ufać źródłom, które niedawno powstały; serwisom o nieznanym pochodzeniu.

Zapoznaj się z Kodeksem Dobrych Praktyk

Redakcja CyberDefence24.pl znalazła się także wśród twórców i sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk - wspólnie przeciwko dezinformacji, w którym - wraz z innymi organizacjami - wskazaliśmy, jakimi zasadami warto kierować się w sieci.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama