Reklama

Armia i Służby

Szef MON: Będziemy stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

Szef MON Mariusz Błaszczak w czasie konferencji Cybersec
Szef MON Mariusz Błaszczak w czasie konferencji Cybersec
Autor. MON/ Twitter.com

Dziś Wojsko Polskie liczby 172,5 tys. żołnierzy, w tym cyberżołnierzy. Ten Komponent (DKWOC - red.) rozwija się bardzo dynamicznie i zachęcam młodych ludzi, pasjonatów informatyki, aby wstępowali do cyberwojsk. Dzięki temu Polska jest bardziej cyberbezpieczna. Zapewniam, że będziemy stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – podkreślił Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej.

Reklama

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę Cybersec Award w czasie konferencji Cybersec w Katowicach za – jak uzasadniono - „nieustanne dążenie do podnoszenia poziomu cyberodporności oraz bezkompromisowe podejście do wytyczania ambitnych celów dla Wojska Polskiego w tej dziedzinie, a w szczególności utworzenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.

Reklama

DKWOC powstało na mocy ustawy o obronie ojczyzny, której zapisy szczegółowo omawialiśmy na łamach CyberDefence24.pl między innymi w tym materiale.

Czytaj też

Służba cyberżołnierzy

Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, nagroda jaką otrzymał „to wyróżnienie dla całego zespołu, który przygotowywał utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.

Reklama

„To dynamiczna struktura, która na naszych oczach się tworzy, która już jest, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa systemom informatycznym, którymi posługuje się Wojsko Polskie. Na wyposażenie trafia nowoczesna broń, która jest połączona siecią i dbamy o to, by była bezpieczna, aby przepływ informacji był bezpieczny. Jest on chroniony przez cyberżołnierzy” – wskazał minister obrony narodowej w czasie swojego przemówienia.

Jak przypomniał, utworzenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni było poprzedzone działaniami organizacyjno-strukturalnymi, ale także inicjatywami edukacyjnymi, które mają przygotować podwaliny pod budowę przyszłych kadr. Chodzi między innymi o program „Cyber.MIL z Klasą” , w ramach którego w mniejszych miejscowościach powstały szkoły z klasami o profilu cyberbezpieczeństwa, tak by zainteresować najmłodszych tą tematyką i by – kiedy już dorosną – zechcieli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego i służyć w strukturach cyber.

Czytaj też

Podnoszenie umiejętności

Mariusz Błaszczak podał także, że program ten od 1 września br. zostanie rozszerzony o kolejne klasy. W ramach innych działań stworzono także dodatkowe miejsca na uczelniach wojskowych, które kształcą na kierunkach np. kryptologii i cyberbezpieczeństwa w Wojskowej Akademii Technicznej. „Liczba miejsc została zwiększona 4-krotnie. Chodzi o to, aby absolwenci tego kierunku mogli bezpośrednio wstępować do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Aby oficerowie mogli dowodzić w ramach DKWOC. Stworzyliśmy także Eksperckie Centrum Cyberprzestrzeni, którego zadaniem jest szkolenie i rozwijanie umiejętności żołnierzy” – usłyszeliśmy w czasie konferencji.

Szef MON przypomniał również, że polscy cyberżołnierze osiągają sukcesy w zawodach międzynarodowych i tym samym podnoszą kwalifikacje w obronie przed cyberatakami. „Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że inwazja na Ukrainę została poprzedzona atakiem hybrydowym w postaci prób ataku na ukraińskie systemy informatyczne, zarówno wojskowe, jak i cywilne. Zadaniem DKWOC jest sprawienie, by ataki te były nieskuteczne. Stąd podnoszenie umiejętności i rozwój liczebny Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dziś Wojsko Polskie liczby 172,5 tys. żołnierzy, w tym cyberżołnierzy” – podał.

Jak zapewnił, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni „rozwija się bardzo dynamicznie” i „zachęca młodych ludzi, pasjonatów informatyki, aby wstępowali do DKWOC”. „Dzięki temu Polska jest bardziej cyberbezpieczna. Zapewniam, że będziemy stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” – podsumował Mariusz Błaszczak, szef MON.

Szef DKWOC w rozmowie na naszym kanale

W czwartek 22 czerwca br. o 18.00 na naszym kanale w serwisie YouTube gen. bryg. Karol Molenda, który stoi na czele DKWOC w wywiadzie z naszą redakcją opowie o pracy cyberżołnierzy i o potencjalnym ryzyku ataku na Polskę w cyberprzestrzeni.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama