Armia i Służby
Brytyjska armia wprowadza narzędzie AI
Brytyjskie siły zbrojne wdrażają narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji. Pełną funkcjonalność dla wszystkich helikopterów Royal Navy ma ono osiągnąć do końca tego roku.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w specjalnym komunikacie informuje, że wdraża technologię sztucznej inteligencji (AI), która zasila nowoczesne narzędzie przeznaczone dla m.in. wojskowych inżynierów i mechaników.
Mowa o Motherlode, czyli oprogramowaniu przetwarzającym dane na temat np. konserwacji i serwisu sprzętu wykorzystywanego przez brytyjskie siły zbrojne. W komunikacie wskazano głównie na statki powietrzne, których obsługa – dzięki możliwościom AI – ma zostać znacznie skrócona.
Czytaj też
Możliwości sztucznej inteligencji
Narzędzie jest w stanie analizować historyczne dane dostosowane do określonych warunków i wymogów, właściwych dla np. helikopterów.
Motherlode służy do m.in. identyfikacji awarii na możliwie jak najwcześniejszym etapie, zanim usterka faktycznie stanie się problemem. Dzięki niemu obsługa techniczna jest w stanie z wyprzedzeniem zamówić części do maszyn i opracować plan naprawy. Oprogramowanie ma mieć zastosowanie w przypadku np. śmigłowców Wildcat.
Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe stanie się podejmowanie mądrzejszych decyzji oraz optymalizacja zarządzania sprzętem wojskowym, przy ograniczeniu kosztów.
Czytaj też
Inwestycja na rzecz przyszłości
Zgodnie z deklaracjami resortu obrony, pełna funkcjonalność Motherlode zostanie osiągnięta do końca 2023 r. we wszystkich helikopterach Royal Navy. Obecnie badane jest zastosowanie narzędzia w przypadku innego rodzaju uzbrojenia, w tym pojazdów.
„Inwestycje w sztuczną inteligencję mają ogromne znaczenie dla modernizacji naszych wojsk i są priorytetem rządu” – podkreślono w komunikacie.
Minister odpowiedzialny za zamówienia publiczne James Cartlidge zaznaczył, że inwestując w AI, Wielka Brytania będzie posiadała nie tylko lepszej jakości technologie, ale również instrumenty oferujące większą precyzję, wydajności i bezpieczeństwo.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany