Reklama

Armia i Służby

Brytyjska armia wprowadza narzędzie AI

AW159 Wildcat HMA2
Helikoptery Wildcat Royal Navy
Autor. Julian Herzog/Wikimedia Commons/CC4.0

Brytyjskie siły zbrojne wdrażają narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji. Pełną funkcjonalność dla wszystkich helikopterów Royal Navy ma ono osiągnąć do końca tego roku.

Reklama

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w specjalnym komunikacie informuje, że wdraża technologię sztucznej inteligencji (AI), która zasila nowoczesne narzędzie przeznaczone dla m.in. wojskowych inżynierów i mechaników. 

Reklama

Mowa o Motherlode, czyli oprogramowaniu przetwarzającym dane na temat np. konserwacji i serwisu sprzętu wykorzystywanego przez brytyjskie siły zbrojne. W komunikacie wskazano głównie na statki powietrzne, których obsługa – dzięki możliwościom AI – ma zostać znacznie skrócona. 

Czytaj też

Możliwości sztucznej inteligencji

Narzędzie jest w stanie analizować historyczne dane dostosowane do określonych warunków i wymogów, właściwych dla np. helikopterów.

Reklama

Motherlode służy do m.in. identyfikacji awarii na możliwie jak najwcześniejszym etapie, zanim usterka faktycznie stanie się problemem. Dzięki niemu obsługa techniczna jest w stanie z wyprzedzeniem zamówić części do maszyn i opracować plan naprawy. Oprogramowanie ma mieć zastosowanie w przypadku np. śmigłowców Wildcat.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe stanie się podejmowanie mądrzejszych decyzji oraz optymalizacja zarządzania sprzętem wojskowym, przy ograniczeniu kosztów

Czytaj też

Inwestycja na rzecz przyszłości

Zgodnie z deklaracjami resortu obrony, pełna funkcjonalność Motherlode zostanie osiągnięta do końca 2023 r. we wszystkich helikopterach Royal Navy. Obecnie badane jest zastosowanie narzędzia w przypadku innego rodzaju uzbrojenia, w tym pojazdów.

 „Inwestycje w sztuczną inteligencję mają ogromne znaczenie dla modernizacji naszych wojsk i są priorytetem rządu” – podkreślono w komunikacie. 

Minister odpowiedzialny za zamówienia publiczne James Cartlidge zaznaczył, że inwestując w AI, Wielka Brytania będzie posiadała nie tylko lepszej jakości technologie, ale również instrumenty oferujące większą precyzję, wydajności i bezpieczeństwo.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama