Reklama

Armia i Służby

Ruszyła współpraca wojska z młodymi Polakami

karol Molenda wojsko polska DKWOC siły zbrojne RP
Pierwsze posiedzenie Cyber Rady Akademickiej z udziałem gen. dyw. Karola Molendy, dowódcy DKWOC.
Autor. Karol Molenda (@MolendaKarol)/X

Oficjalnie ruszyła inicjatywa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni skierowana do młodych Polek i Polaków. Poznaliśmy członków rady akademickiej, powołanej przez dowództwo. Odbyło się jej pierwsze spotkanie.

Materiał sponsorowany

W styczniu br. informowaliśmy o nowej inicjatywie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni skierowanej do młodych Polek i PolakówDowództwo za jej pomocą chce zaangażować ambitnych ludzi z czołowych uczelni wyższych oraz szkół średnich w kraju na rzecz podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa i cyberobrony państwa.

Dalsza część artykułu pod filmem.

YouTube cover video
    Reklama

    Wojsko powołało rady dla młodych

    W tym celu powołano Cyber Radę Akademicką i Cyber Radę Młodzieży. Jak informowaliśmy, mają stać się platformą współpracy z cyberwojskiem, które widzi potencjał w pomysłach i wiedzy młodych obywateli. Ich praca powinna pozwolić na m.in. lepszą analizę efektywności działań w zakresie profilaktyki cyberbezpieczeństwa oraz pozyskanie nowych specjalistów do WOC.

    Dalsza część artykułu pod filmem.

    YouTube cover video
      Reklama

      „Młode pokolenie ma ogromny potencjał”

      Pierwsze spotkanie Cyber Rady Akademickiej odbyło się 28 stycznia br. w „cyfrowym sercu armii”, czyli Legionowie. Posiedzenie otworzył Dowódca cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda, który podkreślił znaczenie młodych ekspertów w budowaniu i rozwijaniu efektywnych cyberzabezpieczeń. W jego ocenie to ważny krok na rzecz zacieśniania współpracy między wojskiem a środowiskiem akademickim. 

      „Młode pokolenie ma ogromny potencjał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które wykraczają poza utarte schematy” – uważa generał. 

      Dalsza część artykułu pod filmem.

      YouTube cover video
        Reklama

        Znamy członków Rady

        Na naszych łamach wskazywaliśmy, że członkami Rady zostaną zaproszeni liderzy samorządów studenckich, wyróżniający się zaangażowaniem i wiedzą. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni ujawniły ich nazwiska:

        • Jaśmina Jankowska – studentka 4. roku prawa na Akademii Sztuki Wojennej. Przewodnicząca Komisji Prasowej oraz Prezes Koła Naukowego Ratowników Combat Eagle Paramedic na Akademii Sztuki Wojennej.
        • Jakub Lipiec – Szeregowy Wojska Obrony Terytorialnej ZDC w Zegrzu. Student 3. roku na Akademii WiT na kierunku informatyka. Prezes Studenckiego Koła Naukowego „Bezpieczniki". 
        • Kpr. Pchor. Maciej Ksobiak – Student 5. roku na Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo.
        • Stanisław Zabandżała – student 1. roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Członek grupy roboczej ds. Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji, Ekspert ds. Studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezes zarządu Fundacji Przyszłości Prawa oraz Studenckiego Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii WPiA UW.
        • Mateusz Miniewicz – student 1. roku Informatyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Wykładowca HackerU (kurs cyberbezpieczeństwa) oraz Project Menager w firmie Solid Security.
        • Mateusz Nawrot – student 2. roku Informatyki na uczelni Collegium Da Vinci w Poznaniu. Były żołnierz TSW w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Lesznie (Radiotelefonista). Uczestnik koła naukowego WardenOwls Collegium Da Vinci.
        • Karolina Dzieżyk – Studentka 1. roku Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Obronność Państwa (studia II stopnia). Członek Koła Naukowego CyberSecurity przynależnego do wydziału Cybernetyki.
        • Justyna Durka-Więcek – Studentka 1. roku bezpieczeństwa narodowego (studia II stopnia) na Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie. Wartownik w Najwyższej Izbie Kontroli w Warszawie.

        „Cechują ich ambicja, otwarte umysły i szerokie spojrzenie na wyzwania współczesnego świata. Warto czerpać z ich kreatywności i nieszablonowego myślenia” – podkreślił gen. dyw. Karol Molenda. 

        Dalsza część artykułu pod filmem.

        YouTube cover video

          Dowództwo wiąże nadzieje z Radą

          Dowództwo wiąże ambitne plany z tą inicjatywą. Nie zdradza jak na razie szczegółów dotyczących pierwszy projektów realizowanych wspólnie z młodymi Polakami i Polkami. 

          „Pierwsze posiedzenie to dopiero początek naszej działalności” – deklarują stanowczo Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

            Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

            Reklama

            Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

            YouTube cover video

            Komentarze

              Reklama