Armia i Służby
Ruszyła współpraca wojska z młodymi Polakami
Oficjalnie ruszyła inicjatywa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni skierowana do młodych Polek i Polaków. Poznaliśmy członków rady akademickiej, powołanej przez dowództwo. Odbyło się jej pierwsze spotkanie.
Materiał sponsorowany
W styczniu br. informowaliśmy o nowej inicjatywie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni skierowanej do młodych Polek i Polaków. Dowództwo za jej pomocą chce zaangażować ambitnych ludzi z czołowych uczelni wyższych oraz szkół średnich w kraju na rzecz podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa i cyberobrony państwa.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Wojsko powołało rady dla młodych
W tym celu powołano Cyber Radę Akademicką i Cyber Radę Młodzieży. Jak informowaliśmy, mają stać się platformą współpracy z cyberwojskiem, które widzi potencjał w pomysłach i wiedzy młodych obywateli. Ich praca powinna pozwolić na m.in. lepszą analizę efektywności działań w zakresie profilaktyki cyberbezpieczeństwa oraz pozyskanie nowych specjalistów do WOC.
Dalsza część artykułu pod filmem.
„Młode pokolenie ma ogromny potencjał”
Pierwsze spotkanie Cyber Rady Akademickiej odbyło się 28 stycznia br. w „cyfrowym sercu armii”, czyli Legionowie. Posiedzenie otworzył Dowódca cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda, który podkreślił znaczenie młodych ekspertów w budowaniu i rozwijaniu efektywnych cyberzabezpieczeń. W jego ocenie to ważny krok na rzecz zacieśniania współpracy między wojskiem a środowiskiem akademickim.
„Młode pokolenie ma ogromny potencjał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które wykraczają poza utarte schematy” – uważa generał.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Znamy członków Rady
Na naszych łamach wskazywaliśmy, że członkami Rady zostaną zaproszeni liderzy samorządów studenckich, wyróżniający się zaangażowaniem i wiedzą. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni ujawniły ich nazwiska:
- Jaśmina Jankowska – studentka 4. roku prawa na Akademii Sztuki Wojennej. Przewodnicząca Komisji Prasowej oraz Prezes Koła Naukowego Ratowników Combat Eagle Paramedic na Akademii Sztuki Wojennej.
- Jakub Lipiec – Szeregowy Wojska Obrony Terytorialnej ZDC w Zegrzu. Student 3. roku na Akademii WiT na kierunku informatyka. Prezes Studenckiego Koła Naukowego „Bezpieczniki".
- Kpr. Pchor. Maciej Ksobiak – Student 5. roku na Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo.
- Stanisław Zabandżała – student 1. roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Członek grupy roboczej ds. Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji, Ekspert ds. Studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezes zarządu Fundacji Przyszłości Prawa oraz Studenckiego Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii WPiA UW.
- Mateusz Miniewicz – student 1. roku Informatyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Wykładowca HackerU (kurs cyberbezpieczeństwa) oraz Project Menager w firmie Solid Security.
- Mateusz Nawrot – student 2. roku Informatyki na uczelni Collegium Da Vinci w Poznaniu. Były żołnierz TSW w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Lesznie (Radiotelefonista). Uczestnik koła naukowego WardenOwls Collegium Da Vinci.
- Karolina Dzieżyk – Studentka 1. roku Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Obronność Państwa (studia II stopnia). Członek Koła Naukowego CyberSecurity przynależnego do wydziału Cybernetyki.
- Justyna Durka-Więcek – Studentka 1. roku bezpieczeństwa narodowego (studia II stopnia) na Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie. Wartownik w Najwyższej Izbie Kontroli w Warszawie.
„Cechują ich ambicja, otwarte umysły i szerokie spojrzenie na wyzwania współczesnego świata. Warto czerpać z ich kreatywności i nieszablonowego myślenia” – podkreślił gen. dyw. Karol Molenda.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Dowództwo wiąże nadzieje z Radą
Dowództwo wiąże ambitne plany z tą inicjatywą. Nie zdradza jak na razie szczegółów dotyczących pierwszy projektów realizowanych wspólnie z młodymi Polakami i Polkami.
„Pierwsze posiedzenie to dopiero początek naszej działalności” – deklarują stanowczo Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?