Armia i Służby
Rozbili międzynarodowy cybergang. Głośna akcja policji
Sukcesem zakończyła się współpraca policji w Rumunii i Hiszpanii. Służby rozbiły gang, który z terenu tego pierwszego państwa dokonywał setek oszustw finansowych i wyłudzeń przez internet.
W sumie w związku ze sprawą aresztowanych zostało 9 osób. Policja nie poinformowała, gdzie dokładnie ich złapano, jednak równocześnie dokonano przeszukań w 22 domach w okolicach Sibiu i Vâlcei w Rumunii.
Czytaj też
Miliony euro z całej Europy
Z informacji serwisu Inforsecurity Magazine wynika, że cybergang w trakcie swojej działalności wyłudził kilka milionów euro. Część z nich zamienili na określone dobra. Podczas wspomnianych przeszukań, w ręce policjantów wpadło m.in. 55 g złota, 29 laptopów, 326 kart SIM oraz 174 tys. euro (ok. 749 tys. zł).
Okazuje się jednak, że głównym obszarem działania cyberprzestępców wcale nie była Rumunia. Najwięcej ofiar gangu pochodziło bowiem z Hiszpanii, sam zasięg wykraczał również poza te kraje.
Czytaj też
Działali w trzech grupach
Oszuści podzielili się na trzy grupy. Jedna odpowiadała za przygotowywanie i umieszczanie fałszywych reklam związanych z wakacjami i urlopami, używanymi autami czy urządzeniami elektronicznymi na stronach internetowych. Druga grupa zajmowała się praniem wyłudzonych pieniędzy, zaś trzecia – koordynowała działania.
Jednorazowo, oszuści mogli liczyć na duże sumy pieniędzy od swoich ofiar. Dolna granica kwot za nieistniejące usługi czy przedmioty wynosiła 200 euro (ok. 860 zł); maksymalna wpłata z tego tytułu wyniosła aż 10 tys. euro (43,1 tys. zł). Co ciekawe, oszuści wykorzystywali malware w celu przechwytywania korespondencji swoich ofiar i nakłaniania ich do przelania pieniędzy.
Czytaj też
"Bez precedensu"
Akcja hiszpańskiej i rumuńskiej policji jest kolejnym przykładem tego, że kwestie cyberbezpieczeństwa dotyczą każdego, kto porusza się po sieci. Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy, jak na tym froncie znalazł się każdy użytkownik internetu.
Zachowanie ostrożności w dalszym ciągu powinno stanowić najwyższy priorytet podczas aktywności w internecie. Zwłaszcza, że duże znaczenie akcji potwierdził sam Europol. Zdaniem organizacji, wyrafinowanie przestępców było bezprecedensowe.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].