Reklama

Armia i Służby

Oszustwo na amerykańskiego żołnierza. Cyberpolicja rozbiła grupę przestępczą

Cyberpolicja dokonała kolejnego zatrzymania
Cyberpolicja dokonała kolejnego zatrzymania
Autor. CBZC.policja.gov.pl

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali czterech obywateli Nigerii, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Dokonywali oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza oraz ataków typu BEC (Business Email Compromise), podszywając się pod firmy.

Kolejną udaną operację przeprowadzili tym razem policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zatrzymali 4 obywateli Nigerii, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Dokonywali oszustw na terenie Polski, ale i w innych państwach.

Czytaj też

Oszustwo na amerykańskiego żołnierza

Jak działali przestępcy? Dokonywali oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza.

Wiele razy opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 ten sposób działania. Polega on na kontaktowaniu się z ofiarą za pośrednictwem np. komunikatorów, podając się za żołnierzy misji pokojowych. W tym przypadku pisano do kobiet i stosując socjotechnikę, zdobywano ich zaufanie. Mężczyźni bazując na emocjach, wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być rzekomo przeznaczone na „pomoc” im lub ich rodzinom.

Czytaj też

Podszywanie się pod firmy

Drugim schematem oszustwa, na jakim bazowali zatrzymani, były ataki typu BEC. Jak opisywaliśmy, BEC (Business Email Compromise) to inaczej naruszenie biznesowej/służbowej poczty mailowej, polegające na wyłudzeniu informacji od organizacji, bądź na nakłonieniu zatrudnionego w firmie do przekazania wysłania poufnych danych lub pieniędzy. Sprawca może np. podszywać się pod zaufaną osobę, która poprosi o podanie istotnych danych firmowych, służących później do przestępstwa.

Tym razem sprawcy wysyłali wiadomości e-mail do firm, podszywając się pod prawdziwe podmioty, by nabrać pracownika odpowiedzialnego za finanse w danej instytucji. Wprowadzając ich w błąd, informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego, przez co uzyskiwali wpłaty pieniędzy na rachunki bankowe zakładane przy użyciu skradzionych tożsamości innych osób. 

Zaledwie w czwartek informowaliśmy, że funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali 10 osób, które działały w ten sposób w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 7 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czytaj też

Reklama

Operacja CBZC

Na polecenie prokuratora prowadzącego postępowanie z Prokuratury Rejonowej Lublin Północ, policjanci zatrzymali 4 osoby podejrzewane o wskazane przestępstwa.

Przeszukano wynajmowane przez nich mieszkania i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, karty SIM, komputery przenośne, dokumenty tożsamości, karty bankomatowe założone na dane innych osób i służące do wypłat pieniędzy z bankomatów; gotówkę w różnej walucie (na kwotę ok. 68 tys. złotych) a także środki na rachunkach bakowych o łącznej kwocie ok. 70 tys. złotych.

Zatrzymani otrzymali zarzuty oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową Lublin Północ w Lublinie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze