Reklama

Armia i Służby

Rosjanie mogli mieć dostęp do danych NATO

Peter Buda, węgierski analityk ds. bezpieczeństwa skomentował atak rosyjskich hakerów
Peter Buda, węgierski analityk ds. bezpieczeństwa skomentował atak rosyjskich hakerów
Autor. @www.slon.pics / freepik.com

Rosyjscy hakerzy zaatakowali system węgierskiego MSZ, co zostało niedawno ujawnione. Okazuje się, że mogli mieć dostęp do infrastruktury informacyjnej NATO. Atak hakerski miał miejsce tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę i mógł być częścią przygotowań do pełnoskalowej wojny.

Peter Buda, węgierski analityk ds. bezpieczeństwa narodowego udzielił wywiadu portalowi 444.hu. Opisał w nim kulisy ataku hakerskiego Rosjan na system Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier, do którego doszło dwa lata temu.

Portalowi 444.hu udało się też dotrzeć m.in. do dokumentu napisanego przez Hedvigę Szabo, szefową węgierskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NBSZ) ws. ataku hakerskiego. Dyrektor generalna NBSZ stwierdziła w dokumencie, że „cała sieć MSZ Węgier została skompromitowana”.

Rząd Orbana zaprzecza

Portal 444.hu opublikował dokumenty w połowie maja. Rząd Viktora Orbana zaprzeczył wtedy, że atak miał miejsce. Z dokumentów wynika jednak, że politycy wiedzieli o działaniach rosyjskich hakerów.

„Skala rosyjskiego cyberataku i brak reakcji rządu w Budapeszcie może wpłynąć na brak zaufania sojuszników do Węgier” – skomentował Peter Buda w wywiadzie.

Czytaj też

Reklama

Do czego mieli dostęp Rosjanie?

Nie wiadomo do końca, do czego Rosjanie mieli dostęp. Nie jest to wprost opisane w dokumentach, które są opatrzone klauzulą tajności – „poufne”.

„W takich przypadkach należy przyjąć najgorszy scenariusz, aby zmaksymalizować skuteczność odzyskiwania szkód. Czyli należy przyjąć, że mieli dostęp do wszystkiego, do czego tylko mogli dotrzeć, na co mieli mnóstwo czasu” – komentuje Buda w wywiadzie.

Czytaj też

Reklama

Możliwy dostęp do infrastruktury informacyjnej NATO

Analityk podaje, że za pośrednictwem systemu MSZ, rosyjscy hakerzy mogli mieć dostęp do danych NATO.

„W naszej sieci można znaleźć wiele materiałów związanych ze strategiami obronnymi, zaopatrzeniowymi i szkoleniowymi, które oczywiście nie są przeznaczone dla rosyjskiego wywiadu” – dodaje.

Atak hakerski tuż przed inwazją na Ukrainę

Buda podkreśla w wywiadzie, że atak na system MSZ Węgier miał miejsce tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Niewykluczone, że uzyskane informacje mogły pomóc w tej operacji, gdyż obecnie wiemy, że strona rosyjska rozpoczęła przygotowania na wiele lat przed rozpoczęciem wojny. A przygotowania do wojny rozpoczynają się przede wszystkim od zdobycia informacji” – komentuje analityk.

Czytaj też

Reklama

Ataki hakerskie Rosji

Rosja stale prowadzi ataki w cyberprzestrzeni, aby realizować zakładane cele, np. wpływać na wyniki wyborów, wzmacniać swoje wpływy czy osłabiać pozycję państw. O tym, jak działają hakerzy Putina, pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl wiele razy.

Wielokrotnie donosiliśmy o cyberatakach w Europie, np. na infrastrukturę krytyczną we Francji.

Czytaj też

Działania hybrydowe w Polsce

Polska jest regularnie poddawana działaniom hybrydowym ze strony Rosji. Cyberataki nie ustają, a wręcz przeciwnie – ich skala rośnie z roku na rok. 

Jesteśmy ważnym „elementem” w układance Kremla. Wynika to z faktu, że np. posiadamy wrażliwe informacje na temat uzbrojenia, które trafia na Ukrainę (Polska jest hubem w niesieniu pomocy dla Kijowa).

Czytaj też

Cyberataki przed eurowyborami

W ubiegłym tygodniu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ostrzegł przed wzmożonymi atakami Rosji na Polskę w związku z eurowyborami, które w naszym odbędą się 9 czerwca.

„Polska jest dobrze przygotowana, wzmacnia swoją cybertarczę. Chcemy zapewnić, że wiemy, jak przeciwdziałać atakom i zabezpieczymy Polaków przed sytuacją krytyczną” – zapewniał Gawkowski podczas konferencji prasowej, na której byliśmy obecni.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. mroku

    Jeśli użyto słowa "compromised" to nie oznacza to skompromitowany, tylko "naruszony" - czyli: cały system został naruszony, zinfiltrowany, przeciwnik uzyskał dostęp. Domyślam się że opieracie się na angielskojęzycznym tekście.

  2. Kaspian2012

    Serio ? ktoś na prawdę wierzy w taką narrację ? Że się włamali ? Jak dla mnie to pewnie sami przekazali lub umożliwili takie włamanie.

Reklama