Reklama

Armia i Służby

Rosja znała trasy konwojów wojsk Ukrainy

ukraina wojna rosja
BM-21 Grad
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosyjskie siły znały trasy przemieszczania się ukraińskiego wojska w kierunku Bachmutu. Wszystko dzięki mieszkańcowi obwodu donieckiego, którzy działał na rzecz GRU. To jednak nie cała aktywność zatrzymanego przez SBU mężczyzny. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła operację specjalną w Kijowie. W trakcie działań zatrzymano „agenta GRU”, którym był mieszkaniec obwodu donieckiego – wskazano w oficjalnym komunikacie do sprawy. 

Reklama
ukraina rosja GRU
Zatrzymany przez SBU mieszkaniec obwodu donieckiego.
Autor. SBU/ssu.gov.ua
Reklama

Mężczyzna został zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne „w sposób zdalny”. Miało to miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z udostępnionymi informacjami, zatrzymany posiada wyższe wykształcenie techniczne. 

Czytaj też

Konwoje ukraińskich wojsk

Jak podaje SBU, od końca 2022 r. „agent” potajemnie zbierał informacje o tymczasowej lokalizacji i trasach przemieszczania się jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w okolicach Słowiańska. W szczególności „interesował się” konwojami sprzętu SZU udającymi się w kierunku Bachmutu.

Ponadto, mężczyzna przemieszczał się w rejonie z włączoną kamerą w telefonie w celu nagrywania otoczenia. Rejestrował m.in. skutki rosyjskich uderzeń na obiekty cywilne. SBU wskazuje, że zdjęcia i filmy zniszczonej infrastruktury (wraz z jej koordynatami) były potrzebne okupantom do przygotowania i koordynacji kolejnych ataków.

Czytaj też

Rosyjski agent w Kijowie

W późniejszym czasie zatrzymany udał się do Kijowa, gdzie zarejestrował się na studia podyplomowe na jednej z tamtejszych uczelni. Chciał w ten sposób stworzyć sobie przyczółek do prowadzenia działalności wywiadowczej i dywersyjnej w stolicy Ukrainy

O jego planach w porę dowiedziało się SBU. Udokumentowano wrogą działalność „agenta GRU” i dokonano jego zatrzymania. W trakcie przeszukania miejsca przebywania mężczyzny zabezpieczono telefon i laptopa, które służyły mu do komunikacji z rosyjskimi specsłużbami. 

Zatrzymany przyznał się do winy i obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu dożywocie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama