Armia i Służby
Wojna: dostawy broni do Rosji. AI służy do ich zakłócania
Technologia sztucznej inteligencji pomaga w zakłócaniu dostaw broni do Rosji, którą siły Putina używają przeciwko Ukrainie – poinformował szef MI6 Richard Moore. Przekazał również, że wielu Rosjan - sprzeciwiających się inwazji - pracuje na rzecz wywiadu Wielkiej Brytanii.
Wielu Rosjan sprzeciwiających się inwazji na Ukrainę i polityce Putina pracuje na rzecz wywiadu Wielkiej Brytanii – takie informacje przekazał szef MI6 Richard Moore. Zachęcił ochotników z kraju agresora do szpiegowania na rzecz Zachodu.
Richard Moore, szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6, w wystąpieniu publicznym w Pradze (stolica Czech) przekazał, że służby tego kraju wykorzystują technologię sztucznej inteligencji do utrudniania dostaw broni do Rosji.
Jak wyjaśnił, agencja łączy ludzkie zdolności ze sztuczną inteligencją i masowymi danymi, „aby wykryć i zakłócić przepływ broni do kraju Putina, która następnie jest używana przeciwko Ukrainie" – cytuje szefa MI6 serwis C4isrnet.
Czytaj też
Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?
W trakcie wystąpienia Richard Moore podkreślił także, że zachodnie agencje wywiadu będą musiały w coraz większym stopniu skupić się na monitorowaniu użycia AI przez wrogów. Wymienił tu m.in. Chiny, odwołując się do „lekkomyślnych i nieetycznych" praktyk. Przedstawiciel brytyjskich służb stwierdził, że sztuczna inteligencja, pomimo ogromnych możliwości, nie zastąpi prawdziwych agentów. W jego ocenie czynnik ludzki pozostanie kluczowy w erze szybko rozwijającej się technologii.
Wynika to z faktu, że AI nie jest w stanie realizować wszystkich zadań. Jakich? Chociażby przenikania w struktury grup terroystycznych, wrogich sił czy rządów - tu człowieka nie da się zastąpić maszyną.
Czytaj też
Działania przeciwko Putinowi
W Pradze padły również ważne słowa skierowane do przeciwników Putina. Richard Moore wezwał Rosjan, którzy sprzeciwiają się inwazji na Ukrainę, aby zaangażowali się w działania przeciwko władzy na Kremlu i podjęli się szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii.
„Nasze drzwi są zawsze otwarte" – przytacza słowa szefa MI6 serwis C4isrnet, który zadeklarował pełne bezpieczeństwo ochotnikom. Przedstawiciel brytyjskiej agencji dodał, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy wojny wiele osób zdecydowało się na taki krok. „Nasza lojalność w stosunku do agentów jest dożywotnia, a wdzięczność wieczna" – stwierdził Richard Moore.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany