Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy oraz otrzymała opinie biegłych, potwierdzające „bezprawną działalność” czterech mieszkańców stolicy. Sprawa dotyczy rozpowszechniania w sieci informacji o aktywności obrony powietrznej Ukrainy podczas „zmasowanego ataku” na Kijów 16 maja.
Jedną z osób jest 32-letnia kobieta, która zamieściła w swoich social mediach „zakazane treści”. Według SBU, w ciągu kilku godzin wideo przedstawiające pracę ukraińskiej obrony zostało udostępnione na prorosyjskich platformach.
Kolejną osobą jest 36-latka, która na swoim Instagramie „podzieliła się” filmikiem ukazującym działalność SZU oraz skutki rosyjskich ostrzałów.
Sprawa dotyczy także przebywającej w Kijowie kobiety z obwodu sumskiego. SBU posiada dowody potwierdzające, że udostępniła w sieci materiały pokazujące „wyniki zestrzelenia wrogich pocisków” przez ukraińską obronę powietrzną. Treści przesyłała znajomym za pomocą różnych komunikatorów.
„W celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, kobieta próbowała usunąć zakazane wiadomości” – wskazuje SBU.
Ostatnia z wymienionych osób dopuściła się takich samych czynów, jak te wspomniane powyżej.
Czytaj też
To poważne przestępstwo
Funkcjonariusze w trakcie przeszukań zabezpieczyli telefony komórkowe i komputery, za pomocą których rozpowszechniano materiały demaskujące działania ukraińskiego wojska oraz ujawniające skutki rosyjskiego ataku na Kijów.
Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Dodatkowo SBU informuje o śledztwach w sprawie dwóch innych osób zamieszanych w proceder.
Ukraińskie służby apelują o niepublikowanie zdjęć i wideo przedstawiających działania tamtejszego wojska oraz skutków ostrzału sił Putina. Rozpowszechnianie tego typu treści jest traktowane jako „regulacja ognia nieprzyjaciela” i stanowi przestępstwo.
„Zasada niepublikowania” jest uniwersalna, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Dlaczego to takie ważne, również w kontekście Polski? Wyjaśniamy w materiałach:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].