Reklama

Armia i Służby

Ukraińska kontrofensywa: Bachmut. Zdemaskowano HIMARS-y?

ukraina wojna himars
HIMARS Ukraina
Autor. Serhii Mykhalchuk/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosyjskie wojsko znało lokalizację ukraińskich sił prowadzących działania kontrofensywne na kierunku Bachmut. Dane i współrzędne przekazywał armii Putina mieszkaniec obwodu donieckiego za pomocą chatbota FSB. 

Reklama

W trakcie działań prowadzonych w obwodzie donieckim Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała wrogiego informatora. Okazał się nim być mieszkaniec Torećka (obwód doniecki), który pod koniec czerwca zaczął pomagać siłom Putina. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Mężczyzna zbierał dla rosyjskich sił informacje o lokalizacji i ruchach ukraińskiego wojska, które brało udział w kontrofensywie w okolicach Bachmutu.

Jak podaje SBU, zatrzymany starał się znaleźć położenie stanowisk artylerii SZU, w tym HIMARS-ów. Prowadził tajną obserwację oddziałów i rejestrował współrzędne.

Zdobyte materiały i dane przesyłał wrogom za pomocą specjalnego chatbota na Telegramie. Stworzyło go FSB w celu zbierania informacji wywiadowczych na temat rozmieszczenia ukraińskiego wojska. 

Czytaj też

W trakcie przeszukania SBU zabezpieczyło telefon, którego zatrzymany używał do przekazywania informacji o lokalizacji SZU Rosjanom. Mężczyzna obecnie przebywa w areszcie a w jego sprawie trwa śledztwo w celu ustalenia wszystkich okoliczności przestępstwa. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Coz. Rzeczywiscie ludnosc przeciwko Rosjanom.

Reklama