Armia i Służby
Prokremlowska propaganda stacji RT wciąż krąży na YouTube, pomimo blokady
Choć prokremlowska propagandowa stacja telewizyjna RT (dawn. Russia Today) została na YouTube zablokowana w ub. roku kilka dni po inwazji Władimira Putina na Ukrainę, w serwisie należącym do Google’a wciąż można znaleźć jej dezinformujące treści.
W ciągu ostatniego roku na YouTube pojawiły się setki materiałów wideo wyprodukowanych przez zablokowaną w serwisie stację RT (dawn. Russia Today), zależną od Kremla telewizję nadającą proputinowską propagandę.
RT została przez YouTube zablokowana po inwazji Putina na Ukrainę z dnia 24 lutego 2022 r., o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście. Oprócz tej stacji, należąca do Google'a platforma zablokowała również kanały wszystkich innych kontrolowanych przez Kreml mediów w marcu ub. roku, powołując się na swoje zasady zabraniające rozpowszechniania treści „zaprzeczających, trywializujących bądź umniejszających dobrze udokumentowanym aktom przemocy", a niewątpliwie do takich należy agresja Rosji na Ukrainę.
Rosyjskie media jednak od samego początku przedstawiają wojnę jako „specjalną operację wojskową" i nie podają prawdy o bestialstwie, którego dopuszczają się wojska Władimira Putina.
Czytaj też
Ponad sto kanałów
Z najnowszego raportu organizacji NewsGuard, zajmującej się walką z dezinformacją, wynika, że pomimo blokady RT na YouTube, materiały tej stacji pojawiają się na ponad 100 kanałach na YouTube w liczbie przekraczającej 250 plików. W obiegu jest 50 nagrań stworzonych przez redakcję RT dotyczących wojny w Ukrainie.
Treści te, jak twierdzą eksperci, dotarły do wielu osób i łącznie odnotowały ponad pół miliona odsłon.
Wśród kolportowanych w materiałach tez znajdziemy te dotyczące rzekomo nazistowskiego przywództwa Ukrainy, jak i np. oskarżenia wobec ukraińskiego rządu o popełnianie zbrodni wojennych na własnej ludności.
To jedne z kluczowych narracji w Rosji, które mają trafiać do społeczeństwa tego kraju, aby zniechęcać je do wspierania Ukrainy w wojnie, demonizować ją i formować dalsze bezrefleksyjne wsparcie dla reżimu Putina.
W wielu wypadkach, jak zauważa organizacja NewsGuard, logo RT zostało usunięte z rozpowszechnianych materiałów wideo, po to, aby uniknąć usunięcia tych nagrań z serwisu YouTube i nie zniechęcać do siebie odbiorców.
Czytaj też
Kto założył tajemnicze konta?
Dziennik „Guardian" zapytał RT o oficjalny komentarz w związku ze sprawą. Stacja jednak nie odniosła się do pytań, nie wiadomo zatem, czy tajemnicze konta, z których pochodzą materiały, zostały założone przez jej pracowników po to, aby obejść zachodnie blokady. Być może kontrolują je osoby nie powiązane z RT, lecz wspierające propagandę Putina – tego nie wiemy.
YouTube przekazało „Guardianowi", iż do tej pory, od 24 lutego ub. roku usnęło ze swojej platformy ponad 9 tys. kanałów i ponad 85 tys. materiałów wideo kolportujących rosyjską propagandę.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].