Reklama

Polityka i prawo

RT i Sputnik oficjalnie zablokowane w UE. Za wdrożenie sankcji odpowiedzialne kraje członkowskie

Autor. Possessed Photography / Unsplash

Rosyjskie media propagandowe Sputnik i RT (dawniej Russia Today) zostały oficjalnie zablokowane w Unii Europejskiej. Za wdrożenie sankcji odpowiedzialni są krajowi regulatorzy w państwach członkowskich.

Reklama

Kanały propagandowych mediów rosyjskich RT i Sputnik zostały oficjalnie zablokowane w UE, w celu walki z rosyjską propagandą, związaną z inwazją Władimira Putina na Ukrainę. Sankcje zostały oficjalnie opublikowane w unijnym dzienniku w środę, co daje państwom członkowskim podstawę prawną do wdrożenia stosownych ograniczeń na własnym gruncie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

To właśnie poszczególne kraje UE są odpowiedzialne za efektywne wdrożenie blokady rosyjskich kanałów propagandowych - przypomina serwis Politico.

Bezprecedensowy ruch

Według serwisu, decyzja UE o nałożeniu blokady na dystrybucję treści Sputnika i RT jest bezprecedensowa.

Zakaz obejmuje wszystkie sposoby dystrybuowania przekazu - zarówno internet, telewizję kablową, jak i satelitarną, a także platformy, udostępniające wideo na żądanie lub wszystkie inne aplikacje, które agregują treści pochodzące z zablokowanych rosyjskich kanałów.

Czytaj też

Sankcjami objęte zostały - oprócz głównych kanałów Sputnika i RT - również krajowe oddziały tej ostatniej - RT English (ogólny kanał anglojęzyczny), RT UK (Wlk. Brytania), RT DE (Niemcy), RT France (Francja) i RT Español (Hiszpania).

Sankcje są ograniczone czasowo i będą obowiązywały - jak pisze Politico, powołując się na anonimowego rozmówcę z kręgów politycznych w Brukseli - do czasu ustania agresji Rosji na Ukrainę i wstrzymania działań propagandowych Rosji, ukierunkowanych przeciwko Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim. Ich wdrożenie w niedzielę zapowiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Już po jej wypowiedziach, decyzje w sprawie ograniczenia widoczności rosyjskich kanałów zaczęły podejmować platformy internetowe, które zablokowały RT i Sputnika w swoich usługach społecznościowych. To YouTube Google'a, Facebook Mety i TikTok, a w środę - Twitter. Apple, Microsoft i Google dodatkowo poinformowały o usunięciu ze swoich sklepów z oprogramowaniem aplikacji tych wydawców.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama