Powstanie centralna baza schronów. „Może uratować życie”

Autor. Andrzej Rembowski/Pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowa Straż Pożarna podpisały list intencyjny dotyczący powstania Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony. Dzięki niemu, służby oraz administracja będą mogły szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych.
Katastrofy naturalne, takie jak zeszłoroczna powódź na południowym zachodzie Polski, pokazały nie tylko zagrożenie, jakie w takich okolicznościach stanowi opisywana na naszych łamach dezinformacja. Problemem są również kwestie m.in. ewakuacji ludności czy rozmieszczenie i stan schronów.
Czytaj też
Baza dla szybszego reagowania
Niebawem w tej sferze ma pomóc specjalny system. Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, list intencyjny dotyczący jego powstania podpisali we wtorek 15 lipca br. wiceminister Paweł Olszewski oraz zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Józef Galica.
Mowa o Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony (CEOZO). Za jej prowadzenie odpowiadać będzie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W systemie znajdą się informacje dotyczące schronów na terenie całej Polski, co umożliwi szybkie sprawdzanie stanu obiektów ochronnych, efektywne planowanie ewakuacji oraz ochronę podczas katastrof, awarii czy konfliktów zbrojnych.
Według słów wiceszefa resortu, w obliczu zagrożenia oprócz szybkich decyzji liczy się także dostęp do wiarygodnych danych.
„Budując Centralną Ewidencję Obiektów Zbiorowej Ochrony, tworzymy cyfrowe narzędzie, które w każdej gminie może uratować ludzkie życie” – przekazał wiceminister Paweł Olszewski w wypowiedzi cytowanej w komunikacie Ministerstwa.
Czytaj też
System z bezpieczną i gotową infrastrukturą
CEOZO powstanie dzięki współpracy KG PSP, Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK, który otrzyma rolę dostawcy bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej. System będzie bowiem osadzony w infrastrukturze SKR-Z (System Komunikacji Rządowej – Zastrzeżone), za którą odpowiada wspomniany Instytut.
Jak zaznaczono w komunikacie, zarządzana przez NASK platforma jest certyfikowana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do bezpiecznej komunikacji z klauzulą „zastrzeżone”. Infrastruktura nie wymaga budowy osobnych centrów danych, zaś łączność działa na zasadzie „always-on” w sieciach komórkowych, satelitarnych oraz kablowych. Dostęp do SKR-Z mają docelowo otrzymać wszystkie gminy oraz komendy Państwowej Straży Pożarnej.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected]
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany