Miliony z KPO na cyfryzację. Ruszył nabór wniosków: gdzie go złożyć?

Autor. Narodowy Bank Polski/Flickr/CC BY-ND 2.0
Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie ze środków KPO na cyfryzację organizacji. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko firmy, jak zakładano początkowo. Pieniądze popłyną także do np. samorządów czy uczelni. Warto ubiegać się o dofinansowanie już teraz ze względu na upływający czas realizacji instrumentu finansowego.
Przypomnijmy, że na początku września ub.r., podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Krzysztof Gawkowski poinformował o podpisaniu umowy przez Ministerstwo Cyfryzacji z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak wówczas ogłosił, 2,8 mld zł z KPO miało zostać przeznaczonych na wsparcie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw.
Na naszych łamach wskazywaliśmy, że dzięki umowie z BGK, przedsiębiorstwa (mikro, MŚP, duże) od początku 2025 r. miały móc składać wnioski o dofinansowanie. Mowa o pożyczkach w wysokości od 20 mln do nawet 140 mln zł na np. inwestycje w chmurę, sztuczną inteligencję czy cyberbezpieczeństwo.
Czytaj też
Zmiany zaakceptowane przez KE
Planu nie udało się zrealizować w terminie ze względu na opóźnienia w uruchomieniu procedury.
Podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła przekazała, że w ostatnich miesiącach pracowano nad zmianami w mechanizmie finansowym. Polegały one na m.in. rozszerzeniu katalogu podmiotów, które mogłyby ubiegać się o wsparcie.
W efekcie – jak ogłoszono w trakcie briefingu – ze środków z KPO mogą teraz skorzystać nie tylko firmy, ale również uczelnie czy samorządy. „Nowe potrzeby zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską” – zapewniła przedstawicielka BGK.
W praktyce instrument skierowany jest obecnie do 4 grup:
- jednostek samorządu terytorialnego i uczelni wyższych – 20-letnie finansowanie, oprocentowanie 0 proc., z odroczeniem do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu;
- podmioty m.in. wodno-kanalizacyjne – 20-letnie finansowanie, oprocentowanie 0,5 proc.;
- małe i średnie przedsiębiorstwa – do 8-letniego finansowania, oprocentowanie 0,5 proc., z odroczeniem do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu;
- inne podmioty – oprocentowanie na warunkach rynkowych.
Czytaj też
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z KPO
To, co nie udało się z początkiem roku, udało się teraz. Zainteresowane dofinansowaniem organizacje mogą od dzisiaj składać wnioski w oddziałach BGK w całej Polsce. Pracownicy banku mają przeprowadzić chętnych przez procedurę.
Przewidziano również szeroką kampanię informacyjną, aby dotrzeć do możliwie największego grona odbiorców. Jest to ważne ze względu na upływający czas: umowy muszą zostać zawarte do sierpnia 2026 r.
Co ważne, wnioski można składać do wyczerpania środków. Okres wypłaty pieniędzy zależy od m.in. przedstawionego projektu i może nastąpić w terminach koniec 2028 i 2035 r.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany