Reklama

Armia i Służby

Polsko-ukraińska współpraca idzie naprzód

święto wojska polskiego
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni po raz pierwszy brały udział w tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/Twitter

Generałowie sił zbrojnych Polski i Ukrainy spotkali się, aby wspólnie omówić kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i cyberobroną swoich państw. Dla naszego kraju doświadczenia Kijowa są bezcennym materiałem do analizy. To fundament dla wspólnego budowania i rozwijania zdolności w dziedzinie aktywnej obrony przed cyberzagrożeniami.

Reklama

W spotkaniu, które odbyło się 29 sierpnia br. brali udział gen. bryg. Karol Molenda (Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - DKWOC), oficerowie DKWOC oraz gen. bryg. Oleksandr Potii (zastępca przewodniczącego State Service of Special Communications and Information Protection of Ukraine).

Reklama

Jak informują polskie cyberwojska, spotkanie stanowiło "bezpośrednią konsekwencję podpisanego w minionym tygodniu przez rządy Polski i Ukrainy porozumienia o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa".

Czytaj też

Minister w Kijowie

Na łamach naszego portalu wskazywaliśmy, że podczas swojej wizyty w Kijowie minister Janusz Cieszyński (sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa) podpisał w imieniu Polski porozumienie z Ukrainą, dotyczące cyberbezpieczeństwa. Ze strony naszego wschodniego sąsiada podpis złożył wicepremier Mychajło Fedorow.

Reklama

Oba państwa zgodnie podkreśliły, że ich celem jest promowanie współpracy między jego uczestnikami i prowadzenie wymiany informacji w dziedzinach związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Planowana współpraca obejmuje oprócz wymiany informacji i doświadczeń, m.in. wymianę informacji na temat cyberincydentów czy prowadzenie wizyt studyjnych.

Czytaj też

Wiodące tematy

Gen. bryg. Karol Molenda oraz gen. bryg. Oleksandr Potii uczestniczyli w rozmowach w formule tzw. office call. Brali również udział w szerszej dyskusji eksperckiej.

W trakcie spotkania omówiono umiejscowienie w krajowych resortach obrony narodowej Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz State Service of Special Communications and Information Protection of Ukraine. Poruszono także kwestie zakresu działań i odpowiedzialności wspomianych instytucji.

Szczególne miejsce w agendzie spotkania zajęła dyskusja i porównanie wiedzy na temat funkcjonowania krajowych zespołów CSIRT w Polsce i Ukrainie, podobnie jak całego ekosystemu cyberbezpieczeństwa oraz funkcjonujących platform wymiany informacji.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Czytaj też

Bezcenne doświadczenie

DKWOC mówi wprost: "Wspólne zagrożenia związane z wojną w Ukrainie dowodzą niezaprzeczalnie, że podniesienie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest możliwe tylko przy prowadzenia stałej współpracy i wymiany informacji".

Polskie cyberwojska nie mają wątpliwości, że doświadczenia ukraińskiej armii, wynikające z trwającej wojny, są cennym materiałem do "wspólnych działań sojuszniczych oraz intensywnego zacieśnienia więzi, aby wspólnie przygotowywać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie cyber".

Dzisiejsza dyskusja daje podstawy do lepszego zrozumienia aktorów działających w cyberprzestrzeni, a eksperckie doświadczenie, którym dysponuje Ukraina, jest bezcenne dla wspólnego budowania i rozwijania zdolności w dziedzinie aktywnej obrony  przed cyber zagrożeniami.
Gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

"Planowana na najbliższy czas współpraca polsko-ukraińska będzie obejmować bieżącą, codzienną wymianę informacji i doświadczeń (tzw. lesson learnt), stworzenie Roadmap w zakresie cyber oraz wspólne ćwiczenia, treningi czy wizyty studyjne. Tak prowadzone działania będą stanowić wartość dodaną dla cyberbezpieczeństwa w obydwu krajach" - informuje DKWOC.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Szczerze? - gadać i spotykać się i ustalać to można w nieskończoność. I nic z tego konkretnie nie wynika. Oczywiście - cyberbezpieczeństwo ważne, ale tym się frontu nie przełamuje. Ciekawe, kiedy w Polsce zacznie się wspólna produkcja R-27 R/T albo Neptunów? Albo kiedy zaczniemy razem z Ukraińcami i Turkami wspólnie produkować w Polsce bojowe odrzutowe cieżkie drony - Ukraińcy już budują fabrykę dronów tureckich - Turcja właśnie ogłosiła, że ten dron stelth Bayraktar Kizilelma o masie startowej 5,5 t będzie oblatany w 2023 - i produkowany w Ukrainie. A u nas "wielcy działacze" - papierowe tygrysy - i cyberwspółpraca na otarcie łez...A takie były szumne zapowiedzi wspólnego przemysłu zbrojeniowego w Polsce...

Reklama