Zakończyło się szkolenie z cyberbezpieczeństwa w ramach programu Legii Akademickiej - moduł podoficerski. Dyplom otrzymało trzydziestu dwóch żołnierzy rezerwy.
Legia Akademicka to program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów, który składa się z części ogólnej i modułów specjalistycznych. Do tegorocznej, piątej już edycji Legii Akademickiej, przystąpiło prawie 70 polskich uczelni wyższych.
Szkolenie praktyczne odbywało się równolegle w 27 jednostkach w całej Polsce. Studenci, którzy z powodzeniem ukończyli cześć praktyczną i zakwalifikowali się na profile kierunkowe, rozpoczęli trwające 10 dni, zajęcia na modułach specjalistycznych, w tym na module „cyber”.
Czytaj też
Szkolenie z teorii i praktyki
Szkolenie było realizowane w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa - zamiejscowym Wydziale Szkoleń Specjalistycznych w Wałczu, kończy się ono mianowaniem na pierwszy stopień podoficerski - podaje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
W trakcie zajęć przyszli podoficerowie zdobywali wiedzę na temat sieci teleinformatycznych, mechanizmów zabezpieczeń systemów operacyjnych oraz rodzajów zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni.
Ukończenie profilu „cyber” otwiera drogę do służby lub pracy w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Z 32 osób, które uczestniczyły w zajęciach, 31 deklarowało chęć służby lub pracy w DKWOC. Znaczna część z nich - ponad 20 osób - ma planować "założenie munduru", jednak po ukończeniu profilu „cyber” na module oficerskim - w przyszłym roku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].