Polityka i prawo
Polsko-ukraińskie porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Co zakłada?
Przedstawiciele polskiego oraz ukraińskiego departamentu cyfryzacji podpisali w Kijowie porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
O fakcie podpisania porozumienia poinformował Dapartament Cyberbezpieczeństwa w KPRM.
„W Kijowie minister Janusz Cieszyński i wicepremier Mychajło Fedorow podpisali porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy ws. cyberbezpieczeństwa. Celem dokumentu ma być wzmocnienie wzajemnej obecności Polski i Ukrainy w międzynarodowych procesach dot. zwiększania cyberbezpieczeństwa” – podała Cyfryzacja KPRM.
"Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między jego uczestnikami i prowadzenie wymiany informacji w dziedzinach związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Planowana współpraca obejmuje oprócz wymiany informacji i doświadczeń, m.in. wymianę informacji na temat cyberincydentów czy prowadzenie wizyt studyjnych" - podało z kolei Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
W grupie przedstawicieli polskiej strony był m.in. Dariusz Kwiatkowski, zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Polska wspiera Ukrainę w wojnie
Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy w wywiadzie dla CyberDefence24.pl mówił : „Czujemy niesamowite wsparcie Polaków na wszystkich frontach – dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, gospodarczym, a nawet cyfrowym. Polska przyjęła ponad 3 mln ukraińskich uchodźców. To największa liczba w Europie. A Polska jako jeden z pierwszych krajów w UE zaczęła akceptować cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia na przejściu granicznym. Polska szybko opracowała osobny dokument cyfrowy dla uchodźców z Ukrainy w aplikacji mobilnej mObywatel” - stwierdził, wskazując na wsparcie, jakie Ukraina otrzymała od Polski w wielu aspektach, również w technologicznym.
Czytaj też
W poniedziałek Mychajło Fedorow poinformował też, że do Ukrainy dotarła nowa partia Starlinków - 5 tys. sztuk wesprze ukraińską infrastrukturę krytyczną oraz służby ratownicze w komunikacji. Satelity są niezbędne, by Ukraina mogła zachować ciągłość działania na froncie, ale i by między sobą mogli kontaktować się cywile. Wicepremier Ukrainy podziękował za pomoc Polsce.
New batch of Starlinks has arrived. 5K Starlinks to support Ukrainian critical infrastructure, emergency services, local authorities. Dziękuję, Poland! @jciesz @CyfryzacjaKPRM pic.twitter.com/yQxBzbLetx
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) August 22, 2022
Ukraina szuka partnerów
Na początku sierpnia br. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) podpisała Memorandum o współpracy z Agencją ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA), działającej w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS).
To ważny krok dla Ukrainy, która stara się zacieśniać relacje z partnerami, by móc zwiększać poziom swojej cyberodpornosci na arenie międzynarodowej i przede wszystkim, by zyskać wsparcie w walce z Rosją.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].