Reklama

Polityka i prawo

Polsko-ukraińskie porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Co zakłada?

Podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą o współpracy w cyberbezpieczeństwie
Podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą o współpracy w cyberbezpieczeństwie
Autor. Cyfryzacja KPRM/ Twitter.com

Przedstawiciele polskiego oraz ukraińskiego departamentu cyfryzacji podpisali w Kijowie porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Reklama

O fakcie podpisania porozumienia poinformował Dapartament Cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Reklama

„W Kijowie minister Janusz Cieszyński i wicepremier Mychajło Fedorow podpisali porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy ws. cyberbezpieczeństwa. Celem dokumentu ma być wzmocnienie wzajemnej obecności Polski i Ukrainy w międzynarodowych procesach dot. zwiększania cyberbezpieczeństwa” – podała Cyfryzacja KPRM.

"Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między jego uczestnikami i prowadzenie wymiany informacji w dziedzinach związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Planowana współpraca obejmuje oprócz wymiany informacji i doświadczeń, m.in. wymianę informacji na temat cyberincydentów czy prowadzenie wizyt studyjnych" - podało z kolei Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama

W grupie przedstawicieli polskiej strony był m.in. Dariusz Kwiatkowski, zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Polska wspiera Ukrainę w wojnie

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy w wywiadzie dla CyberDefence24.pl mówił : „Czujemy niesamowite wsparcie Polaków na wszystkich frontach – dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, gospodarczym, a nawet cyfrowym. Polska przyjęła ponad 3 mln ukraińskich uchodźców. To największa liczba w Europie. A Polska jako jeden z pierwszych krajów w UE zaczęła akceptować cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia na przejściu granicznym. Polska szybko opracowała osobny dokument cyfrowy dla uchodźców z Ukrainy w aplikacji mobilnej mObywatel” - stwierdził, wskazując na wsparcie, jakie Ukraina otrzymała od Polski w wielu aspektach, również w technologicznym.

Czytaj też

W poniedziałek Mychajło Fedorow poinformował też, że do Ukrainy dotarła nowa partia Starlinków - 5 tys. sztuk wesprze ukraińską infrastrukturę krytyczną oraz służby ratownicze w komunikacji. Satelity są niezbędne, by Ukraina mogła zachować ciągłość działania na froncie, ale i by między sobą mogli kontaktować się cywile. Wicepremier Ukrainy podziękował za pomoc Polsce.

Ukraina szuka partnerów

Na początku sierpnia br. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) podpisała Memorandum o współpracy z Agencją ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA), działającej w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS).

To ważny krok dla Ukrainy, która stara się zacieśniać relacje z partnerami, by móc zwiększać poziom swojej cyberodpornosci na arenie międzynarodowej i przede wszystkim, by zyskać wsparcie w walce z Rosją.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama