Reklama

Polsko-francuski zespół w czołówce NATO

DKWOC Polska Francja Locked Shields 2025
Polsko-francuksi zespół podczas Locked Shields 2025.
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/X

Zespół składający się z polskich i francuskich ekspertów zajął drugie miejsce w największych na świecie ćwiczeniach NATO dotyczących cyberobrony. Dowodził nim oficer Sił Zbrojnych RP.

We wtorek 6 maja br. rozpoczęły niezwykle prestiżowe i znane na całym świecie natowskie ćwiczenia w zakresie cyberobrony – Locked Shields. Jak podaje Dowództo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), to już 15. edycja wydarzenia, które odbywa się w Estonii. 

Locked Shields to wyjątkowe ćwiczenie, które (...) sprawdza kompleksowo zdolności ostrzegania, przeciwdziałania, reagowania i usuwania skutków ataków w cyberprzestrzeni w czasie rzeczywistym.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
    Reklama

    Locked Shields 2025: polsko-francuski zespół na podium

    Inicjatywa zgromadziła ponad 4 tys. ekspertów z 41 państw. Wśród nich znalazł się polsko-francuski zespół na czele z oficerem DKWOC. Jego członkami byli żołnierze Dowództwa, eksperci uczelni wojskowych oraz partnerów cywilnych, a także żołnierze Commandement de la Cyberdéfense (COMCYBER).

    Współpraca w ramach duetu pozwoliła na zajęcie drugiego miejsca. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polscy specjaliści stworzyli zwycięski zespół z ekspertami z Finlandii. 

      Reklama

      Rywalizacja, ale i cenna lekcja

      W ramach 2-dniowych zmagań specjaliści musieli się zmierzyć się ze złożonymi, wieloetapowymi cyberatakami. Do ich zadań należało m.in. zarządzanie incydentami w czasie rzeczywistym, analiza złośliwego oprogramowania, reakcja na ataki typu DDoS oraz podejmowanie decyzji strategicznych pod presją czasu.

      Locked Shields to nie tylko rywalizacja, ale również cenna przestrzeń do podnoszenia kompetencji oraz umacniania współpracy, która jest kluczowa w obszarze bezpieczeństwa.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama