W Wojsku Polskim powstaje specjalistyczny LEGION

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X
W Wojsku Polskim powstaje Cyber LEGION – ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier i szef MON podkreślił, że celem jest podniesienie cyberbezpieczeństwa Polaków. W jaki sposób? Poznaliśmy główne założenia inicjatywy skierowanej do specjalistów.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w Wojsku Polskim powstaje „Cyber LEGION”, który ma wzmocnić zdolności obronne Sił Zbrojnych RP w sieci. Głównym założeniem programu jest włączenie do służby Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) uznanych specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa.
Ich wiedza i doświadczenie będą cennym wsparciem dla DKWOC, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę wrogich działań w cyberprzestrzeni wymierzonych w nasz kraj. Ryzyko omówił podczas Defence24 DAYS gen. dyw. Karol Molenda, dowódca polskich cyberwojsk.
Wyspecjalizowana struktura w wojsku
„Uczestnicy nowego programu utworzą wyspecjalizowaną strukturę, gotową do wsparcia wojska w sytuacjach kryzysowych” – wyjaśnił szef MON we wpisie w social mediach.
Jak wyjaśnia DKWOC, program „Cyber LEGION” jest skierowany do ochotników. Osoby chcące zaangażować się w obronę cyberprzestrzeni RP mogą to zrobić bez przeszkolenia lub po specjalnym kursie jako rezerwiści lub żołnierze zawodowi.
Co ważne, inicjatywa skierowana jest również do ekspertów z np. niepełnosprawnościami, którzy nie posiadają kategorii zdrowia A.
Cyber LEGION to program wychodzący na przeciw potrzebom polskiej społeczności cyber. Wsłuchiwaliśmy się w Wasze głosy już od jakiegoś czasu. Nigdy nie zostawały one bez refleksji z naszej strony, a zgłaszane do nas potrzeby były bardzo wartościowe. Tej drzemiącej w Was siły nie wolno nam zmarnować! Wychodzimy do Was z propozycją budowy uniwersum polskiego cyber (...).
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
Specjaliści pomogą wojsku. Złożyli przysięgę
W piątek 9 maja br. pierwszych 20 specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa złożyło już przysięgę wojskową. DKWOC nie zdradza jednak ich nazwisk.
Uroczystość odbyła się w siedzibie Dowództwa w Legionowie pod przewodnictwem gen. dyw. Karola Molendy.
Rusza #CyberLEGION‼️
— Karol Molenda (@MolendaKarol) May 9, 2025
Program konsolidacji polskiej społeczności „cyber” wokół @CyberWojska to nowa inicjatywa wzmacniająca zdolności obronne państwa w cyberprzestrzeni. Powstał, ponieważ chcemy współpracować z najlepszymi - z ekspertami - którzy łączą wysokie kompetencje… pic.twitter.com/SYMOf4UzJr
12 zadań Cyber LEGIONU
Program został podzielony na 12 zadań po to, aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie:
- Cyber-Backup,
- Cyber-PPM,
- Nie tylko A(rmia),
- Cyber-Oficer,
- Cyber-GYM,
- Hack the Army,
- Capture the flag,
- Cyber-Konfa,
- Cyber-Wiedza z WOC,
- CYBER.MIL z klasą,
- E-sport,
- Cyber-Secure.
Służba dla kraju i szansa na rozwój
Osoby będące członkami Cyber LEGIONU zyskają możliwość odbycia wspólnych szkoleń cywilno-wojskowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami. Dodatkowo, mogą skorzystać z udziału w konferencjach, warsztatach, ćwiczeniach, a także m.in. testować systemy i prowadzić analizy powłamaniowe.
„Osoby, które dopiero myślą o swojej przyszłości mogą wstąpić do specjalnych klas w szkołach średnich o profilu cyberbezpieczeństwa, a następnie rozwijać talenty w tej dziedzinie cyber, nawet gdy nie podejmą studiów w tym zakresie” – wskazuje Dowództwo.
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na pod linkiem: Cyber LEGION.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany