Reklama

Armia i Służby

Kontrofensywa Ukrainy. Rosjanie niszczą infrastrukturę krytyczną

zakłócenia internetu w obw. charkowskim
Fot. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter / NetBlocks (@netblocks)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Ukraińskie siły prowadzą kontrofensywę, odzyskując kolejne miejscowości tymczasowo okupowane przez Rosjan. Równocześnie doszło do zniszczenia infrastruktury krytycznej w obwodzie charkowskim, co doprowadziło do blackoutu i odcięcia ludności od internetu.

Specjaliści NetBlocks, zajmujący się monitorowaniem dostępności sieci, wskazują, że 11 września w obwodzie charkowskim doszło do poważnego zakłócenia internetu. Potwierdzają to dane sieciowe.

Czytaj też

Eksperci twierdzą, że incydent jest związany z rosyjską odpowiedzią na ukraińską kontrofensywę.

„SZ FR ostrzelały cztery miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim. Ponadto w wyniku rosyjskich uderzeń rakietowych doszło do częściowego blackoutu w obwodach sumskim, charkowskim, dniepropetrowskim, połtawskim i donieckim” – podaje Defence24.

Siły Putina za cel obrały infrastrukturę krytyczną. Uderzyły w elektrociepłownię TEC-5 w obwodzie charkowskim (w Krzemieńczuku).

W wyniku zniszczeń powstały również problemy z dostępem do internetu w innych regionach Ukrainy, w tym Doniecku i Sumy.

„Większość mieszkańców została odcięta (od sieci – red.), pomimo częściowej odbudowy infrastruktury w niektórych miejscowościach” – podkreśla zespół NetBlocks.

Bieżące informacje z frontu podaje Defence24.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (2)

  1. Jaszczur

    To uderzenie jest tylko ostrzeżeniem - Ruscy mają możliwość w ciągu jednego dnia zrobić Blackout na całej Ukrainie. Narazie nie chcą tego robić bo chca z tego zajścia wycisnąć jak najwięcej a najwięcej wycisną w grudniu na początku zimy . Wiem że kontrofensywa daje fale optymizmu ale w teorii Ukraina nie ma szans wyjść cało z tego konfliktu. A my musimy się szykować na coś czego świat nie widział od II WŚ - jeżeli ruscy się odważą to będziemy mieli ogromny kryzys humanitarny i dziesiątki mln uchodźców. Nie da się żyć w kraju bez gospodarki i ciepła w zimę

  2. TakTak

    Co do infrastruktry - "Dziwna wojna" - jak na Zachodzie z Niemcami w 1940.. Ukraina wysla z Oddesy zboze, chce nam spzredac wegiel i prad. Po ukrainie jedza pociagi pasazerskie i wojskowe ze sprzetem.. WYobrazacie sobioe taka sytacje np w czasie wojny USa z Irakiem? Ze przez pol roku Saddam zwczajnie pociagami dosyla uzbrojenie i nikt tego nie niszczy?