Reklama

Armia i Służby

Wojna z Rosją. Ukraińskie służby rozbiły farmy botów

sbu boty
Autor. Eric Kilby/Flickr/CC BY-SA 2.0 / СБ України (@ServiceSsu)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła dwie farmy botów, liczące blisko 7 tys. kont. Za ich pomocą rozpowszechniano treści uderzające w Kijów i równocześnie popierające agresję Moskwy.  Funkcjonariusze prowadzili działania w obwodzie kijowskim i Odessie. 

Reklama

Jak podaje SBU, materiały udostępniane i promowane w sieci dyskredytowały armię Ukrainy i władze państwowe oraz miały za zadanie destabilizować sytuację społeczno-polityczną za naszą wschodnią granicą. 

Reklama

Ponadto, propagowano treści, które uzasadniały zbrojną agresję Rosji wobec Ukrainy. 

Czytaj też

24-latek i jego klienci

Według śledztwa prowadzonego przez służby, w obwodzie kijowskim farma botów licząca 5 tys. kont została stworzona i administrowana przez 24-latka z okolic Zaporoża, który obecnie mieszkał w pobliżu stolicy. 

Reklama

Mężczyzna stworzył siatkę fałszywych kont wykorzystując do tego rosyjskie usługi pocztowe oraz numery rosyjskich i białoruskich operatorów telefonii komórkowej. W pewnych przypadkach do weryfikacji profili używał sfałszowanych dokumentów obywateli Ukrainy. 

„Sprawca wynajmował lub sprzedawał >>gotowe<< boty zainteresowanym stronom” – wskazuje SBU.

Klientami 24-latka byli przede wszystkim przedstawiciele działów PR partii politycznych, a także obywatele Rosji, którzy zajmują się promowaniem „destrukcyjnych i prowokacyjnych” materiałów w ukraińskiej przestrzeni informacyjnej. 

Podczas przeszukania miejsca przebywania sprawcy funkcjonariusze organów ścigania zajęli sprzęt komputerowy z dowodami nielegalnej działalności oraz specjalne oprogramowanie. 

Czytaj też

Wywołać panikę

Z kolei w regionie Odessy farmą botów zajmowało się czterech mieszkańców. Mowa o tworzeniu i promowaniu fałszywych kont w mediach społecznościowych oraz komunikatorach. 

Wykorzystywano je do siania paniki wśród społeczności lokalnej poprzez rozpowszechnianie dezinformacji i fake newsów na temat sytuacji na froncie. Ich klientami były osoby przebywające na terytorium Rosji. 

W trakcie przeszukania mieszkań sprawców zajęto sprzęt komputerowy, 4 serwery, ponad 250 modemów USB, telefony komórkowe, karty bankowe służące do transkacji z klientami oraz ponad 400 kart SIM.  „Zajęty sprzęt został wysłany do badania. Trwa dochodzenie w celu ustalenia wszystkich okoliczności oraz zidentyfikowania osób zaangażowanych w nielegalny proceder” – informuje SBU.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama