Armia i Służby
Polska cyberobrona została doceniona. Błaszczak: „Rośniemy w siłę”
Polska wyprzedziła mocarstwa w rankingu dotyczącym cyberobrony. Tak dobry wynik naszego kraju to zasługa m.in. cyberwojsk i ich działalności. Szef MON Mariusz Błaszczak nie ma wątpliwości: „Rośniemy w siłę”.
W raporcie „Cyber Defence Index 22/23” przedstawiano wyniki dotyczące kondycji cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa 20 największych i najbardziej rozwiniętych pod kątem technologii gospodarek świata. Mowa o m.in. Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Australii czy Chinach. W zestawieniu znajdziemy również Polskę.
Czytaj też
Co to za ranking?
Jak wskazują polskie cyberwojska, to pierwsze tego typu zestawienie, które odnosi się do poziomu przygotowania państw na odparcie i neutralizację skutków wrogich działań w cyberprzestrzeni, a także zdolności na przeprowadzenie odpowiedzi.
Kraje oceniano na podstawie 4 głównych obszarów. Pierwszy dotyczył tego, w jakim zakresie dane państwo jest obsługiwane przez bezpieczne, niezawodne rozwiązania cyfrowe i telekomunikacyjne, będące fundamentem funkcjonowania gospodarki.
Drugi obejmował kwestie związane z regulacjami prawnymi i narzędziami technologicznymi przeznaczonymi do egzekwowania cyberbezpieczeństwa w kraju.
Trzeci aspekt odnosił się do zdolności organizacyjnych, świadczących o poziomie dojrzałości systemu cyberbezpieczeństwa i doświadczenia.
Czwarty obszar dotyczył zaangażowania politycznego, czyli skuteczności działań podejmowanych przez władze w zakresie opracowywania regulacji prawnych i cyberbezpieczeństwa. Skupiano się również na ich jakości i kompletności.
Czytaj też
Przed mocarstwami
Nasz kraj zajął w rankingu 6 miejsce, co należy postrzegać jako bardzo dobry wynik. Dlaczego? Wynika to z faktu, że za Polską uplasowały się kraje, które do tej pory były uznawane za „cybermocarstwa”, m.in. Chiny czy Wielka Brytania.
Przed nami znalazły się kolejno Australia (pierwsze miejsce – budowa bezpiecznej infrastruktury), Niderlandy (europejska stolica cyberbezpieczeństwa), Korea Południowa, USA i Kanada.
Polska na 6 pozycji pod kątem budowania cyberobrony❗️
— Karol Molenda (@MolendaKarol) November 18, 2022
To bardzo dobry wynik i osiągnięcie zwłaszcza, że w rankingu plasujemy się wyżej niż kraje, które dotychczas były uznawane za cyber mocarstwa.
Cieszę się, że nasz 🇵🇱 wysiłek jest zauważalny również na arenie międzynarodowej. pic.twitter.com/CZKB4G9bIF
Czytaj też
Wkład cyberwojsk
Polska została doceniona za to, jak dobrze radzi sobie z odpieraniem wrogich cyberataków, prowadzonych z m.in. Rosji czy Białorusi – wskazuje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).
Tak wysoka ocena naszego kraju to zasługa wysiłków podejmowanych przez cyberwojska na rzecz cyberbezpieczeństwa kraju.
Ponadto, doceniono pomoc, jaką DKWOC udziela Ukrainie oraz inicjatyw, mających na celu doprowadzenie do przyjęcia międzynarodowych uzgodnień dotyczących dwustronnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Odnosząc się do sprawy, szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska rośnie w siłę „a nasze działania międzynarodowe są doceniane”.
Działania @CyberWojska przyczyniły się do uplasowania Polski na 6 pozycji w tak ważnym rankingu jak „Cyber Defence Index 22/23”. To pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane. pic.twitter.com/3izHrMCkWu
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 19, 2022
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany